Euro 2012. Bramkarz na półtorej dekady. Shay Given

W meczu z Chrowacją piłka wpadała do bramki odbita od jego pleców. Z Hiszpanią wpuścił cztery gole. Ale lepszego bramkarza Irlandczycy nie mają od 16 lat.

Tak się kibicuje! Trybuna Kibica otwarta dla wszystkich

36-letni Given debiutował w kadrze w 1996 r. Od tamtego czasu rzadko opuszczał jakikolwiek mecz kadry. Jest rekordzistą jeśli chodzi o występy w reprezentacji. Mecz z Włochami będzie jego 125. Grał w najważniejszych irlandzkich meczach w ciągu półtorej dekady. Zagrał w 1/8 finału mundialu w 2002 r. gdy Irlandia po rzutach karnych przegrała z Hiszpanią i to on najdokładniej widział jak Thierry Henry zagarnia ręką piłkę zza linii końcowej, co skończyło się golem dla Francuzów w barażu do MŚ w RPA i zamknęło Irlandczykom drogę na mundial. Given biegał od sędziego głównego do liniowego i z powrotem, nie mogąc uwierzyć, że gol został uznany.

Jest też jedynym piłkarzem irlandzkiej kadry, poza byłym napastnikiem m.in. Tottenhamu i Liverpoolu Robbiem Keane'm, który zrobił europejską karierę. W Premier League rozegrał 460 meczów. W 2009 r. po blisko 12 sezonach w Newcastle, trafił do Manchesteru City. Przed rokiem przeszedł do Aston Villi. Choć w City był zaledwie rezerwowym, to w klubie z Birmigham zaproponowano mu pięcioletni kontrakt, który skończy się gdy bramkarz będzie miał 40 lat.

Terminarz i grupy Euro 2012 ?

Więcej o: