Euro 2012. Jak przeciw Hiszpanom zagrają skazywani na pożarcie Chorwaci?

W dwóch pierwszych meczach podopieczni Slavena Bilicia zdobyli cztery punkty (wygrana 3:1 z Irlandią oraz remis 1:1 z Włochami), i w obu zaprezentowali się z dobrej strony. Szczególnie dotyczy to gry do przodu, bo w defensywie Chorwaci jako zespół prezentują się przeciętnie.

Najsłabszym ogniwem zespołu są środkowi obrońcy: Vedran Corluka oraz Gordon Schildenfeld. Obaj imponują warunkami fizycznymi (ponad 190 cm wzrostu), są silni i dobrze grają w powietrzu, ale ich wielkim minusem jest mała zwrotność. Dla szybkich i świetnych technicznie hiszpańskich liliputów mogą więc być łatwym celem. Bardzo ważna będzie w tej sytuacji postawa Ognjena Vukojevicia, który w środku pola pełni rolę "odkurzacza" czyszczącego ataki rywala, a także Luki Modricia, który będzie musiał więcej uwagi poświęcić na grę defensywną. Modrić to lider zespołu, klasyczny playmaker, dyrygent. Stempluje wszystkie akcje, reguluje tempo gry, narzuca kolegom własną wizję. Do tej pory gwiazda Tottenhamu spisuje się na Euro 2012 przeciętnie, ale on uwielbia wielkie wyzwania, a takim będzie spotkanie z Hiszpanią. Być może w tym meczu Modrić zaprezentuje w końcu pełnię swoich wielkich możliwości.

Do tej pory Bilić wystawiał do gry dwóch skrzydłowych (Ivan Perisić, Ivan Rakitić) oraz dwóch napastników (Mario Mandżukić, Nikica Jelavić), ale wobec wielkiej ofensywnej siły Hiszpanów z jednego z tych piłkarzy może zrezygnować na rzecz wystawienia dodatkowego środkowego pomocnika (Niko Kranjcar bądź Tomislav Dujmović). W taktyce Chorwatów bardzo ważną rolę spełniają ofensywnie usposobieni boczni obrońcy: Darijo Srna (prawy) oraz Ivan Strinić (lewy). Szczególnie ten pierwszy uwielbia wycieczki pod pole karne rywala, jest także głównym egzekutorem stałych fragmentów gry z bocznych sektorów boiska.

Nie można oczywiście zapominać o napastnikach, a szczególnie rewelacyjnym Mandżukiciu, który na Euro 2012 zdobył już trzy gole (patrz s. 4). W jego cieniu póki co znajduje się Jelavić - rewelacja minionego sezonu w lidze angielskiej. W zimie przeszedł on z Glasgow Rangers do Evertonu, dla którego zdążył strzelić dziewięć bramek w trzynastu spotkaniach.

On też już zdobył swoją bramkę na Euro 2012 (z Irlandią), ale tak naprawdę jeszcze nie pokazał pełni swoich umiejętności.

Chorwaci mają szanse w starciu z Hiszpanią? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! +1? ?

HISZPANIE TRENOWALI W GNIEWINIE PRZED MECZEM Z CHORWACJĄ. MAMY ZDJĘCIA!

Więcej o: