Lewa stopa "Małego Mozarta": Czy kapitan reprezentacji Czech zagra z Polską?

Euro 2012: To najbardziej skrywana tajemnica reprezentacji Czech: która noga kapitana drużyny Tomasa Rosickiego jest kontuzjowana? My wiemy - lewa.

Kapitan i mózg reprezentacji Czech Tomas Rosicky zagrał tylko w pierwszej połowie meczu z Grecją. Po przerwie nie wyszedł na boisko. Wszystko przez uraz ścięgna Achillesa, który uniemożliwia pomocnikowi Arsenalu normalne bieganie i grę.

Następnego dnia rano Rosicky - nazywany w Czechach "Małym Mozartem" - i bramkarz Petr Cech pojechali do jednego z wrocławskich szpitali, gdzie przeszli badania rezonansem magnetycznym. Lekarze drużyny narodowej Czech ze zrozumiałych względów starali się ukryć przed dziennikarzami informacje o szczegółach kontuzji pomocnika reprezentacji Czech. W dwie godziny po wyjściu ze szpitala piłkarzy Czesi zorganizowali konferencje prasowa, podczas której ogólnikowo poinformowali o stanie zdrowia piłkarzy. O stanie zdrowia zawodników mówił Petr Krejci, lekarz reprezentacji.

- Oceniam, że Cech i Rosicky powinni zagrać z Polską na 75 procent. Tomasowi zrobiliśmy rezonans magnetyczny i badanie ultradźwiękiem. Nie wykazało ono zerwania mięśnia, ani też krwawienia. Prawdopodobnie doszło więc do lekkiego przeciążenia. Petr również nie ma poważnej kontuzji ramienia - stwierdził Krejci i dodał: - W tym czasie będziemy ich leczyć własnymi środkami, bez dodatkowego pobytu w szpitalu. Postaramy się, by mogli wyjść przynajmniej na te ostatnie zajęcia, bo inaczej mogą po pięciu minutach gry w meczu zgłosić, że jednak nie dają rady. Tego chcielibyśmy uniknąć

Lekarz reprezentacji Czech odmówił jednak wszelkich innych informacji o kontuzji. Z góry zastrzegł, że nie ujawni, która noga Rosickiego jest kontuzjowana, aby nie ułatwić zadania rywalowi.

Dwa dni później asystent selekcjonera Michala Bilka - Frantisek Komnacky. zaznaczył:, że "O występie Tomasa Rosickiego zdecydujemy pewnie tuż przed samym meczem. Z nim nasza drużyna ma zupełnie inną jakość, a piłkarze czują komfort na boisku" -podkreślał.

Z informacji wroclaw.sport.pl wynika, że Rosicky ma problem ze ścięgnem Achillesa lewej nogi. W dzień po meczu piłkarz utykał i miał niewielki wysięk w kontuzjowanym ścięgnie Achillesa. To niebezpieczne. Leczenie tego typu urazów jest długie i skomplikowane. A pogłębienie kontuzji, czyli zerwanie ścięgna jest bardzo bolesne i wyłączy zawodnika z gry na wiele miesięcy.

Można się domyślić, że Czesi prowadza swoistą grę, stosują zasłonę dymną przed meczem z Polską. Bramkarz Petr Cech jest w pełni zdrowy i na pewno zagra przeciwko Polsce. Natomiast sprawa Rosickiego jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i poważna. Słowa lekarza, że na 75 procent zagra przeciwko Polsce mogą być nieco na wyrost. Uraz pomocnika Arsenalu jest groźny i raczej nikt nie będzie ryzykował wystawienia go w składzie, mając świadomość, że zawodnik może doznać poważnej kontuzji.

Kontuzja Rosickiego to wielki problem dla trenera reprezentacji Czech Michala Bilka. Nazywany w Czechach "Małym Mozartem" Rosicki jest kluczowym graczem zespołu. On narzuca drużynie styl, sposób i rytm gry. On dyryguje, dogrywa, strzela i asystuje. Jak wiele znaczy dla drużyny można było zobaczyć podczas ostatniego meczu z Grecją. Do przerwy, kiedy Rosicki był na boisku, Czesi niepodzielnie dominowali na boisku - grali efektownie, pomysłowo i skutecznie. I prowadzili 2:0.

Wygraj piłkę prosto z meczu Polska - Czechy! Weź udział w konkursie!

 

Kiedy po przerwie "Mały Mozart" ze względu na uraz nie wyszedł na murawę, Czesi już tylko bronili się i z trudem dowieźli prowadzenie do końca meczu.

Sobotni mecz Polska - Czechy zadecyduje, która z tych drużyn awansuje do ćwierćfinału Euro 2012. Polacy do awansu potrzebują wygranej, Czesi mogą zremisować. Rywalizacja zapowiada się pasjonująco.

Zobacz, gdzie we Wrocławiu zamieszkają polscy piłkarze [ZDJĘCIA]

Czy Polska wygra z Czechami i awansuje do ćwierćfinału Euro?
Więcej o: