Euro 2012. Fatum dwóch pierwszych meczów, czyli hiszpańska klątwa mistrzostw

Od 1996 roku, kiedy w mistrzostwach Europy udział bierze 16 drużyn, reprezentacja Hiszpanii nigdy nie przeszła dalej niż do ćwierćfinału, jeśli nie wygrała dwóch pierwszych meczów. Czy podobnie będzie podczas Euro 2012?

Na boiskach Anglii w 1996 roku Hiszpanie mistrzostwa rozpoczęli od remisów z Bułgarią i Francją 1:1. Ze swojej grupy wyszli na 2. miejscu. W ćwierćfinale trafili na drużynę gospodarzy. Po bezbramkowym remisie o awansie do półfinału decydowały rzuty karne. W nich 4:2 wygrali Anglicy i odesłali La Roja do domu.

Cztery lata później turniej odbywał się w Belgii i Holandii. Hiszpanie weszli w imprezę porażką z Norwegią 0:1. Następnie pokonali Słowenię 2:1 i w rezultacie zajęli 1. miejsce w grupie. W ćwierćfinale trafili na Francję, z którą przegrali 1:2.

W 2004 roku w Portugalii w pierwszej kolejce La Roja pokonała Rosję 1:0, a następnie zremisowała z Grecją 1:1. Na koniec Hiszpanów pokonali jeszcze Portugalczycy tym samym eliminujący ich z turnieju już na etapie fazy grupowej.

Euro 2008, które okazało się bardzo szczęśliwe dla Hiszpanów, rozpoczęli oni od dwóch zwycięstw. W pierwszej kolejce w bardzo przekonujący sposób pokonali Rosję 4:1, w drugiej wygrali ze Szwecją 2:1, później zdobyli mistrzostwo Europy.

Obecne Euro mistrzowie świata i Europy zaczęli od remisu z Włochami (1:1).

Czy Hiszpania obroni tytuł mistrza Europy? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! +1? ?

JOSE MOURINHO I SARA CARBONERO NA TRYBUNACH PGE ARENY GDAŃSK [ZDJĘCIA]

Więcej o: