Jeśli Holandia awansuje do ćwierćfinału Euro 2012, na nowo napisze historię

Jeszcze żadna drużyna w mistrzostwach Europy nie wyszła z grupy z trzema punktami. Czy uda się to Holendrom na Euro 2012?

Wszyscy kibice z Krakowa są na Facebooku Kraków - Sport.pl ?

Podopieczni Berta van Marwijka przegrali dwa pierwsze mecze - z Danią i Niemcami - ale ciągle mają teoretyczne szanse na awans. Holendrzy w ostatniej kolejce muszą wygrać z Portugalią i liczyć, że Niemcy pokonają Duńczyków. Wtedy trzy zespoły będą miały po trzy punkty i zadecyduje bilans bramek między nimi.

- Ciągle mamy szansę na awans i musimy wierzyć, że się uda. Tak samo w szatni mówili piłkarze - przekonywał trener van Marwijk.

Napastnik Dirk Kuyt dla gazety "Algemeen Dagblad": - Jesteśmy zawiedzeni. W głowach początek mistrzostw rozegraliśmy zupełnie inaczej. Teraz musimy dać z siebie absolutnie wszystko w meczu z Portugalią.

Tyle że zadanie jest wyjątkowo trudne. Odkąd od 1996 roku na mistrzostwa Europy za zwycięstwo przyznaje się trzy, a nie dwa punkty, żadna drużyna z tak słabym dorobkiem nie wywalczyła awansu.

Z trzema punktami udało się wyjść z grupy za to reprezentacji Chile podczas mistrzostw świata w 1998 r. Z tą różnicą, że ich sytuacja była wówczas inna niż dziś Holandii. Wtedy przed ostatnią serią gier Włochy były jedyną drużyną ze zwycięstwem na koncie, a pozostałe ciągle miały spore szanse na zajęcie drugiego miejsca.

Teraz za Holandią nie przemawia żadna statystyka. Z Portugalczykami nie udało jej się wygrać od... 20 lat. W sumie grali z nimi 10 razy i tylko raz udało się zwyciężyć.

Euro 2012. Angielskich piłkarzy po Krakowie wozi... dyrygent

Więcej o: