Euro 2012 w Warszawie. Jak Warszawa przywita rosyjskich kibiców?

Negatywne zachowania kiboli, pozytywne gesty reprezentantów, planowany na dzień meczu przemarsz rosyjskich kibiców przez Warszawę... Wtorkowy mecz Polska - Rosja nie będzie już tak neutralnym spotkaniem jak piątkowe spotkanie z Grecją. Emocje, nie tylko sportowe, mogą kierować tłumami na stadionie i poza nim. Jak Rosjan przywita Warszawa?

Dyskutuj na Facebooku Warszawa.sport.pl

Wtorkowy mecz Polska - Rosja na Stadionie Narodowym z wielu względów urasta do rangi jednego z najważniejszych spotkań pierwszej fazy Euro. Ale obok pytania o to, jak piłkarze Franciszka Smudy poradzą sobie z rozpędzonym rywalem, warto zadać kolejne: jak Rosjan przywita Warszawa?

W piątek w mieście było relatywnie spokojnie, choć na stadion przyszło ponad 50 tys. ludzi, a w Strefie Kibica pod Pałacem Kultury było ich dwa razy więcej. Dziesiątki tysięcy osób piło alkohol, ale policja i straż miejsca odnotowała zaledwie kilkanaście incydentów. Polska zremisowała z Grecją 1:1, kibice nie mieli powodów do awantur.

Po meczu Polaków na Narodowym, Rosjanie grali z Czechami we Wrocławiu. Wygrali aż 4:1, ale ich fani narozrabiali. Kilku kiboli pobiło na Stadionie Miejskim stewardów, którzy chcieli interweniować wobec tych, którzy odpowiadali za rzucenie racy.

Policja przejrzała już monitoring ze Stadionu i zna twarze 12 wytypowanych Rosjan. Teraz ustala ich nazwiska. Wrocławska prokuratura wydała już zgodę na publikację wizerunków sześciu najbardziej agresywnych Rosjan.

Czterej inni od piątku czekają w policyjnym areszcie na przesłuchanie po tym, jak pobili się we wrocławskiej restauracji. Oni z kolei mogą usłyszeć zarzuty zniszczenia mienia oraz wszczęcia bójki. Dwuletnie zakazy stadionowe dostała dwójka Rosjan, którzy nie zastosowali się do poleceń służb porządkowych na stadionie. Muszą zapłacić też po 2 tys. złotych grzywny.

Na dodatek rosyjscy kibole obrażali w rasistowski sposób czarnego obrońcę czeskiej reprezentacji Theodora Gebre Selassie. Raca, która spadła na boisko, na moment przerwała spotkanie, a na sektorach zajmowanych przez Rosjan były zakazane transparenty - m.in. taki z napisem "Russian Empire".

Negatywne zachowania Rosjan potępiła UEFA, która w sobotę wszczęła postępowanie w ich sprawie. - Uważam, że jest to niedopuszczalne. Z czymś takim trzeba walczyć. Z przemocą na stadionach trzeba skończyć. Z przejawami przemocy w czasie meczów piłkarskich powinniśmy walczyć wspólnie - zgodził się z UEFA Siergiej Fursenko, prezes rosyjskiej federacji piłkarskiej.

W niedzielę rano rosyjska delegacja w składzie Fusenko, holenderski trener zespołu Dick Advocaat oraz ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej wmurowaną w ścianę Pałacu Prezydenckiego i uczcili też ofiar minutą ciszy.

Na wtorek rosyjscy fani szykują przemarsz na Stadion Narodowy z okazji Dnia Rosji - narodowego święta Federacji Rosyjskiej. Ubrani w czerwone koszulki Rosjanie mają ruszyć o 17.30 spod stacji Warszawa Powiśle. Przemarsz, w porozumieniu z władzami Warszawy, organizuje Wszechrosyjski Związek Kibiców.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że obie strony - władze miasta i związek kibiców - obawiają się kontrmanifestacji. - Jeszcze raz oświadczamy, że nie chcielibyśmy, żeby przejście rosyjskich kibiców na stadion miało jakikolwiek podtekst polityczny. Mówimy "Futbol i kibice są poza polityką" - stwierdził Aleksandr Szprygin, szef Wszechrosyjskiego Związku Kibiców.

Ale w niedzielę Szprygin w rozmowie z gazetą "Sowietskij Sport" zasugerował, że zarzuty wobec kibiców z Rosji mogą mieć związek z pozaboiskowym wspieraniem reprezentacji Polski. - Niewykluczone, że polski zespół będzie ciągnięty za uszy. Jeśli polska reprezentacja nie będzie na miejscu zapewniającym awans, to Rosji odebrane zostaną trzy punkty za zachowanie kibiców. Nasza drużyna wyjdzie z pierwszego miejsca albo wcale nie awansuje - oświadczył.

Szprygin dodał też, że "sytuacja na meczu 12 czerwca będzie bardzo napięta". - Polskie władze się starają, jednak sytuacja jest napięta, choć z zewnątrz widać święto - powiedział.

Rosyjska federacja piłkarska zaapelowała w sobotę do fanów o spokojne zachowywanie się podczas Euro. Jak zachowają się Rosjanie we wtorek w Warszawie? Jak, wobec nich, będą zachowywać się Polacy?

Niemcy - Portugalia we Lwowie, tłumy w Warszawie [GALERIA ZDJĘĆ]

We wtorek w Warszawie...
Więcej o: