Ekspert odpowiada: Czy w 89. min meczu powinien być karny dla Holandii?

W końcówce dramatycznego meczu Holandia - Dania doszło do kontrowersyjnej sytuacji w polu karnym Duńczyków. Czy Holendrzy powinni mieć karnego? Odpowiada Julian Pasek, były arbiter, szef Centralnej Komisji Szkolenia Sędziów.

Specjalny magazyn Sport.pl na Euro 2012

 

W 89. min w polu karnym Duńczyków piłkę na klatkę piersiową przyjął Holender Huntelaar. Ta najpierw przeleciała po ręce Duńczyka Jacobsena, a po chwili napastnik znów zagrał piłkę, która ewidentnie trafiła w rękę przeciwnika. Jednak sędzia Damir Skomina ze Słowenii - mimo wściekłości i protestów Holendrów - nie podyktował rzutu karnego. Słusznie czy nie?

Sytuację ocenia Julian Pasek, szef Centralnej Komisji Szkolenia sędziów w PZPN.

Pasek: - Sytuacja była kontrowersyjna. Zawodnik z Danii ma w wyskoku lekko nienaturalnie ułożone ręce, a Holender z bardzo bliska zagrywa piłkę i trafia go ewidentnie w rękę. Pewne jest jednak, że Duńczyk nie robi celowego, świadomego ruchu ręki w kierunku piłki. Analizując kontrowersję należy zauważyć, że Duńczyk jest w sytuacji dynamicznej, skacze do piłki, a dodatkowo w powietrzu obraca się. I wtedy piłka trafia go w rękę.

Dla mnie nie ma w tym zagraniu żadnej celowości, zawodnik został nastrzelony piłką, dlatego uważam że arbiter podjął słuszną decyzję i nie podyktował karnego.

Ale cały mecz nie był najlepszy w wykonaniu arbitra. Miał kilka potknięć, nietrafnych decyzji. Zauważyłem, że często przez środki łączności pomagali mu sędziowie asystenci, którzy chyba widzieli jego błędy. A główny reagował na te pomocnicze uwagi, problem w tym, że z opóźnieniem.

Roman Abramowicz: miliarder, pasjonat futbolu i pięknych kobiet

Więcej o: