Euro 2012. Olisadebe opowiada o rasizmie na polskich stadionach w CNN

Były reprezentant Polski Emmanuel Olisadebe w wywiadzie dla stacji CNN opowiada o grze nad Wisłą i rasistowskich wybrykach polskich kibiców. - Rzucali we mnie bananami i udawali małpy - opowiada czarnoskóry piłkarz.

Co myślisz o rasistowskich okrzykach podczas treningu Holandii? Dyskutuj na Sport.pl

Olisadebe udzielił wywiadu CNN po tym jak holenderskie media poinformowały o rasistowskich okrzykach kibiców podczas treningu reprezentacji Holandii w Krakowie.

- Myślę, że to barbarzyństwo. Dla niektórych ludzi w europejskich drużynach powinni grać tylko biali piłkarze. Dla nich to europejska gra, tylko dla białych ludzi - powiedział były napastnik reprezentacji Polski.

- Mamy 2012 rok, coś takiego nie powinno się zdarzać. Musimy poradzić sobie z tym problemem, teraz czy później. Dobrze, że UEFA wie, że trzeba wyjść mu na przeciw - dodał.

Były napastnik reprezentacji Polski kilkukrotnie spotykał się z rasistowskimi wybrykami kibiców. "Oli" opowiedział o nich reporterowi CNN. Najpierw zrelacjonował swój przyjazd do Polski w 1997 roku.

Możesz wygrać piłkę, którą Lewandowski strzelił gola. Weź udział w naszym konkursie!

 

- To było dla mnie ciężkie przeżycie. Nigdy nie brałem udziału w meczach, podczas których kibice wydawali małpie okrzyki i rzucali we mnie bananami. Podobne problemy mieli inni czarnoskórzy piłkarze. W Polsce jest problem z rasizmem na stadionach, ale myślę, że tak samo jest w innych krajach - opowiedział piłkarz greckiego Veria FC.

Dziennikarz poprosił Olisadebe o opisanie incydentu z bananami. - Ciężko opisać te emocje, ale byłem bardzo zdołowany. Rzucono we mnie kilkoma bananami. Potem wstawili się za mną koledzy z drużyny, którzy powiedzieli kibicom, że jeśli rzucają bananami we mnie, to rzucają nimi w cały zespół. I że powinni mieć do mnie szacunek. Wstawili się za mną, potem nic takiego już się nie działo - zakończył.

Olisadebe występował w barwach Polonii Warszawa w latach 1997-2000. Tuż przed odejściem z klubu do greckiego Panathinaikosu zadebiutował w reprezentacji Polski, dla której przez cztery lata strzelił 25 bramek.

W tym momencie czarnoskóry napastnik jest piłkarzem PAE Veria. W tym roku w barwach greckiego klubu zagrał 9 meczów i strzelił jednego gola.

Angielski tabloid: Elewacje krakowskich budynków są pełne gwiazd Dawida i rasistowskich haseł

Więcej o: