Tu przemawiał Hitler, nocował Picasso: Podczas Euro 2012 zamieszkają Czesi

Piłkarska reprezentacja Czech w niedzielę przyjedzie do Wrocławia i w czasie Euro 2012 zamieszka w ekskluzywnym hotelu Monopol położonym w centrum miasta.

Czesi wszystkie trzy mecze grupowe rozegrają we Wrocławiu. Dlatego swój ośrodek pobytowy na czas trwania turnieju wybrali w mieście. Zamieszkają w Monopolu, a trenować będą na stadionie Śląska przy ulicy Oporowskiej.

Monopol to ekskluzywny pięciogwiazdkowy hotel położony w starej części miasta. Leży między kościołem Świętej Doroty i budynkiem opery. Wybudowano go w 1892 roku w stylu art nouveau. Z balkonu nad wejściem do budynku hotelu przemawiał kiedyś Adolf Hitler, a po wojnie śpiewał z niego Jan Kiepura. Przez lata hotel gościł wielu sławnych gości, mieszkała tu m.in. aktorka Marlena Dietrich, a także Pablo Picasso. Właśnie w Monopolu Andrzej Wajda kręcił niektóre sceny kultowego "Popiołu i diamentu".

Czesi zajmą praktycznie całe dwa piętra. W sumie reprezentacja Czech zamieszka w 45 pokojach jednoosobowych (w tym w pięciu apartamentach) i trzech pokojach dwuosobowych. Nie wiadomo, dla kogo są apartamenty.

- Mamy tylko listę gości, a oni sami zadecydują o tym, kto gdzie zamieszka - podkreśla Joanna Sikora, koordynatorka do spraw sprzedaży w hotelu Monopol.

Pokoje mają powierzchnię około 30-35 metrów kwadratowych. Apartamenty od 50 do 80 metrów kwadratowych. Największy apartament, jaki znajduje się w hotelu, ma aż 160 metrów kwadratowych.

W większości podłoga jest z ciemnego orzecha, a szafy z ciemnego dębu. Przedstawicielka hotelu zaznacza, że każdy pokój czymś się wyróżnia - meblami, kolorystką, aranżacją wnętrza. W niektórych w łazienkach są czerwone marmury, w innych czarno-białe.

W tak ekskluzywnym hotelu nie jest tanio. Wynajęcie pokoju za dobę kosztuje 600-800 złotych, a apartamentu od 700 do 900 złotych.

Sikora: - Ale w czasie Euro 2012 ceny są wyższe. Nie mogę jednak ujawnić szczegółów kontraktu i tego, ile reprezentacja Czech zapłaci za swój pobyt w czasie Euro. To tajemnica.

Czesi nie mieli zbyt wielu życzeń. Oczywiście poprosili, aby w tym czasie w hotelu nie byli zameldowani dziennikarze. Ekipa naszych przeciwników na Euro 2012 zajęła wszystkie sale konferencyjne w budynku. Czesi poprosili, aby w sali na parterze wstawiono stoły do piłkarzyków - tam zawodnicy będą mieć pokój rozrywki. W innej sali konferencyjnej znajdzie się sala kinowa, oczywiście tylko dla ekipy Czech. W trzeciej zaplanowano magazyn sprzętu sportowego.

Piłkarze będą mogli korzystać ze strefy wellness - zarezerwowali ją wieczorem na półtorej godziny tylko dla siebie.

Na parterze w jednej z sal ekipa Czechów będzie jeść posiłki. Goście nie przywożą kucharza do Polski i posiłki będzie przygotowywał kucharz z Monopolu Dariusz Barański. Kilka lat temu Barański gotował drużynie narodowej Czechów, gdy ci grali z Polakami w Chorzowie. Byli zadowoleni i zgodzili się, aby Barański teraz też gotował. Godziny posiłków oraz rodzaje dań będą ustalane na bieżąco.

Poza barem i restauracją na parterze jest jeszcze inna restauracja - na tarasie budynku, na szóstym piętrze. Na tym ogromnym tarasie można wypoczywać, stamtąd rozciąga się fantastyczny widok na cały Wrocław.

Zobacz wideo

Reprezentacja Czech we Wrocławiu zagra trzy mecze grupowe: 8 czerwca z Rosją, 12 z Grecją oraz 16 z Polską. Na pewno piłkarze będą mieszkać w Monopolu do 16 czerwca. Jeśli jednak awansują do ćwierćfinału, zostaną we Wrocławiu na dłużej.

- Hotel jest wynajęty przez UEFA do końca czerwca, więc nie ma żadnego problemu. Jesteśmy przygotowani na każdy wariant - podkreśla Sikora.

Zobacz, w jakich luksusach zamieszkają Czescy piłkarze na Euro [ZDJĘCIA]

Więcej o: