Wolski i Wawrzyniak w kadrze na Euro 2012

Rafał Wolski i Jakub Wawrzyniak z Legii Warszawa znaleźli się w kadrze na mistrzostwa Europy, którą wybrał selekcjoner Franciszek Smuda. Szansę na powołanie mieli także Michał Kucharczyk (Legia) i Tomasz Jodłowiec (Polonia), ale obaj piłkarze znaleźli się w gronie trzech piłkarzy, których Smuda odrzucił z szerokiej kadry.

Blog Czarna eLka podsumowuje napastników Legii

19-letni Wolski, objawienie minionego sezonu T-Mobile Ekstraklasy, w reprezentacji debiutował niedawno, w środowym meczu z Łotwą, zagrał także w sobotę ze Słowacją. Z dwoma występami w kadrze jest najmniej doświadczonym piłkarzem w zespole Smudy. Podczas Euro będzie rezerwowym.

28-letni Wawrzyniak, poważny kandydat do roli lewego obrońcy w pierwszym składzie, w reprezentacji zagrał już 26 razy. Debiutował 6 grudnia 2006 roku w meczu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, cztery lata temu na Euro wystąpił w spotkaniu z Chorwacją.

Przez długi czas pewniakiem do kadry Smudy na Euro wydawał się Jodłowiec, ale 26-letni defensywny pomocnik grający czasem jako obrońca słabo zagrał z Łotwą. Selekcjoner wściekał się na niego przy linii bocznej, gdy piłkarz Polonii tracił piłkę na własnej połowie niecelnymi podaniami.

W kadrze zabraknie też Kucharczyka, który w klasyfikacji napastników znalazł się na ostatnim, czwartym miejscu. Za Robertem Lewandowskim, Arturem Sobiechem i Pawłem Brożkiem.

Dwóch piłkarzy z warszawskich klubów w kadrze na wielką imprezę to podtrzymanie słabych pod tym względem wyników z ostatnich lat - cztery lata temu na Euro u Leo Beenhakkera grali tylko Roger i Wawrzyniak, w 2006 roku na mistrzostwach świata w zespole Pawła Janasa był Łukasz Fabiański. W latach 80. na dwóch mundialach grało po pięciu graczy Legii.

W kadrze na Euro jest jednak wielu graczy związany z Warszawą lub jej okolicami - tutaj w piłkę uczyli się grać kluczowi w reprezentacji bramkarz Wojciech Szczęsny i napastnik Robert Lewandowski, w Legii w ostatnich latach grali pomocnicy Kamil Grosicki i Maciej Rybus, a w Polonii rozwinął się Adrian Mierzejewski.

Euro rozpocznie się 8 czerwca od meczu Polski z Grecją na Stadionie Narodowym w Warszawie. W sumie w stolicy odbędzie się pięć spotkań: także Polska - Rosja (12 czerwca), Rosja - Grecja (16 czerwca), ćwierćfinał ze zwycięzcą "polskiej" grupy (21 czerwca) oraz jeden z półfinałów (28 czerwca). Finał mistrzostw odbędzie się 1 lipca w Kijowie.

Piłkarze z warszawskich klubów na imprezach mistrzowskich:

MŚ 1938: Stanisław Baran (Warszawianka), Erwin Nyc, Władysław Szczepaniak (obaj Polonia).

MŚ 1974: Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha (wszyscy Legia), Władysław Żmuda (Gwardia)

MŚ 1978: Kazimierz Deyna, Marek Kusto (obaj Legia)

MŚ 1982: Andrzej Buncol, Paweł Janas, Jacek Kazimierski, Marek Kusto, Stefan Majewski (wszyscy Legia)

MŚ 1986: Andrzej Buncol, Dariusz Dziekanowski, Jan Karaś, Jacek Kazimierski, Dariusz Kubicki (wszyscy Legia)

MŚ 2002: Maciej Murawski, Cezary Kucharski, Jacek Zieliński (wszyscy Legia)

MŚ 2006: Łukasz Fabiański (Legia)

Euro 2008: Roger Guereiro, Jakub Wawrzyniak (obaj Legia)

Euro 2012: Jakub Wawrzyniak, Rafał Wolski (obaj Legia)

FC Warszawa, czyli drużyna naprawdę niezła

Więcej o: