Euro 2012. Na Włochów czeka 22-letnia piłka z mundialu i 42-calowe telewizory

Media w Wielkiej Brytanii krytykują angielską federację, że w trakcie Euro 2012 kadra zamieszka w centrum Krakowa. Problemów z hałasem i skupieniem się nie powinni mieć za to piłkarze reprezentacji Włoch, których bazą pobytową będzie położony w Wieliczce hotel Turówka.

Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Euro 2012 w Krakowie na Facebooku Kraków - Sport.pl ?

Baza squadra azzura znajduje się kilkanaście minut od lotniska w Balicach, z którego podopieczni trenera Cesare Prandellego będą latać na spotkania do Gdańska i do Poznania oraz kwadrans od stadionu Cracovii, na którym drużyna ma przygotowywać się do pojedynków.

Federacja zarezerwowała sobie także obiekt pobliskiego Górnika Wieliczka (będą ćwiczyć na nim zawodnicy z urazami oraz ci, którzy nie załapią się do meczowej osiemnastki), a niektóre zajęcia selekcjoner planuje przeprowadzić nawet w znajdującym się naprzeciwko hotelu parku.

W recepcji zaraz obok księgi pamiątkowej leży oryginalna piłka z mistrzostw świata we Włoszech z 1990 roku. Jest na niej certyfikat FIFA i wizerunek maskotki turnieju. - Skąd wzięliśmy futbolówkę, która ma 22 lata? Wbrew temu co może się wydawać, nie dostaliśmy jej od włoskiej federacji... Jest moja. W ogóle nie była używana i nie spodziewałem się nawet, że może się jeszcze do czegoś przydać. Byłem zaskoczony, że podczas pompowania balon nie pękł - uśmiecha się Andrzej Nawrocki, dyrektor zarządzający Turówki.

3 czerwca z hotelu wyjadą ostatni turyści. Dwa dni później wprowadzi się do niego reprezentacja Włoch. Piłkarze i sztab przyjadą do Wieliczki bardzo późno. O 17:25 wylądują na lotnisku w Balicach. Z niego pojadą na obiekt przy ul. Kałuży, gdzie o godz. 19 przeprowadzą otwarty trening.

Będzie mogło go obserwować z trybun 10 tys. fanów. Wejściówki na zajęcia są bezpłatne. Trzy dni przed treningiem będą rozprowadzane w strefach obsługi kibica przed obiektem Cracovii i w punktach informacji miejskiej InfoKraków. Jeśli Włosi wyjdą w grupy (zmierzą się w niej z Hiszpanią, Irlandią i Chorwacją), to będą zobligowani przez UEFA do wpuszczenia fanów na kolejne ćwiczenia.

W Turówce czekają na nich 53 pokoje, sala konferencyjna, w której będą przeprowadzali odprawy, pomieszczenia odnowy biologicznej oraz centrum SPA z saunami, grotą solną i basenem. Posiłki dla piłkarzy przygotowywać będzie kucharz federacji, który ustali menu razem z reprezentacyjnym fizjologiem. W gotowaniu włoskiemu szefowi kuchni mają pomagać pracownicy Turówki, dlatego przyleci do Polski już w 31 maja, by poznać personel i porozmawiać z nim o tym, jakie potrawy znajdować się będą w karcie podczas Euro.

- W naszej jadalni mamy kilka stolików, ale Włosi chcą, by w trakcie ich pobytu wystawić jeden wielki stół, wokół którego będzie siedziała cała drużyna ze sztabem szkoleniowym. Ma to posłużyć integracji - informuje Nawrocki.

Jak udało nam się dowiedzieć federacja zażądała także, by w pokojach znalazły się większe telewizory. Piłkarze będą mogli oglądać spotkania innych najlepszych drużyn kontynentu w 42-calowych odbiornikach.

Euro 2012. Czym się różnią kibice z różnych krajów? Policja wie

Więcej o: