Kempingi i pola namiotowe też gotowe na Euro

Największe grupy zagranicznych kibiców, które przyjadą do Polski na Euro 2012, szukają miejsc noclegowych na kempingach. Właściciele krakowskich pól namiotowych wolą unikać takich gości. Chętnie przyjmą ich za to organizatorzy kempingu dla fanów, który powstanie przy stadionie Wisły.

Grupa kilkudziesięciu kibiców holenderskich zarezerwowała miejsca na polu namiotowym Krakowianka na Polanie Żywieckiej. Holendrzy jeszcze nie potwierdzili rezerwacji, więc pracownicy kempingu na razie nie myślą o przyjęciu problematycznych gości. Kłopotów nie chcą mieć właściciele innych pól namiotowych.

- Pierwsze zapytania z zagranicznych fanklubów mieliśmy w połowie marca. Chciały u nas nocować grupy astronomicznej wielkości, na przykład 100-osobowa ekipa z Holandii. Wolimy nie ryzykować, bo z kibicami możemy sobie nie poradzić, mogą zostawić po sobie duże szkody. Poza tym jesteśmy nastawieni na zwykły wypoczynek, na małe grupki, wśród których są rodziny i osoby starsze - mówi Krzysztof Pisz z kempingu Clepardia na Białym Prądniku. Potwierdza, że w tym roku czerwiec jest bardziej obłożony niż zazwyczaj. Nie wyklucza, że wśród zagranicznych gości zapowiadających przyjazd są kibice, ale w kilkuosobowych, niegroźnych grupach.

Przedstawicielom kempingu Smok też zależy na spokoju. - Mamy grupy z Francji czy Niemiec, które co roku do nas przyjeżdżają. Nie zabiegamy o kibiców - twierdzi właścicielka obiektu Magdalena Klaput.

Na wysoką frekwencję podczas Euro liczą natomiast operatorzy pola namiotowego Pole Position Camp, które od 1 czerwca będzie działać na terenach należących do TS Wisła. Miejsce dla 300 namiotów znajdzie się między stadionem a halą Wisły. Goście kempingu będą mogli korzystać z sąsiadujących z nim krytych basenów oraz bezpłatnego wi-fi. Na terenie przeznaczonym pod pole znajdują się dwie restauracje, ale warszawska firma Makedon.pl, która zorganizuje kemping, planuje dodatkowo postawić na miejscu namiot z kateringiem.

Zainteresowanie nie jest jednak tak duże, jak się spodziewano. - Niby mamy dużo wstępnych rezerwacji, ale bez potwierdzeń. Myślę, że potrzeba na to jeszcze tygodnia. Wiem, że wielu kibiców czeka z decyzją do ostatniej chwili, inni będą rezerwować na miejscu - przekonuje Janek Wróblewski z Makedon.pl. Wśród chętnych na zamieszkanie na Pole Position Camp najwięcej jest Rosjan, ale są też Anglicy i Holendrzy (piłkarze z ich kraju będą trenować na obiektach Wisły). - Wielu chce przyjechać camperem, ale niestety nie będzie to raczej możliwe - żałuje Wróblewski.

W porównaniu do oferty stałych kempingów w Krakowie oferta Makedonu jest stosunkowo droga, nawet ze śniadaniem w cenie. Za miejsce pod namiot na Krakowiance, Clepardii i Smoku trzeba zapłacić 10 zł za dobę, za pobyt osoby dorosłej - 20 zł. Koszt doby pod własnym namiotem na Pole Position Camp to 29 euro za dobę, za namiot dwuosobowy na kempingu trzeba zapłacić 79 euro za dobę.

Więcej o: