Czesi zszokowani wykryciem groźnej bakterii w hotelu, w którym zamieszkają na Euro

We wrocławskim hotelu Monopol, w którym w czasie Euro 2012 zamieszka reprezentacja Czech, sanepid wykrył groźne bakterie legionelli. - Żądamy wyjaśnień i gwarancji, że wszystko jest w porządku, inaczej nie będziemy mogli zamieszkać w tym hotelu - mówi lekarz czeskiej drużyny Petr Krejci.

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco! >>

Bakterie znaleziono w trakcie kwietniowej kontroli sanepidu w instalacji wodnej hotelu. Pałeczki legionelli mogą wywołać gorączkę, a nawet doprowadzić do ciężkiego zapalania płuc.

- Te bakterie mogą się rozwinąć w instalacji doprowadzającą ciepłą wodę, kiedy temperatura wody znacznie się obniży - mówi Magdalena Kaszewiak, dyrektor hotelu Monopol i zapewnia, że problemu z legionellą już nie ma. - Natychmiast zaangażowaliśmy specjalistyczną firmę, która przeczyściła instalację, zamontowano między innymi urządzenie emitujące dwutlenek chloru, który zabija bakterie legionelli - wyjaśnia.

Szefowa hotelu przekonuje, że Czesi o problemach wiedzą i nie anulowali rezerwacji.

Reprezentacja Czech przyjedzie do Wrocławia 3 czerwca i zamieszka podczas Euro w Monopolu. We Wrocławiu Czesi rozegrają wszystkie trzy mecze grupowe: 8 czerwca z Rosją, 12 czerwca z Grecją i 16 czerwca z Polską.

Lekarz reprezentacji Czech zszokowany

Czeska drużyna narodowa przebywa obecnie na obozie treningowym w austriackim Bad Waltersdorf. Lekarz kadry Petr Krejci o wykryciu legionelli w Monopolu dowiedział się od dziennikarzy. Był zszokowany tą informacją.

- To bardzo istotna informacja i mamy nadzieję, że ktoś z polskiej strony zabierze głos w tej sprawie. Dzwoniliśmy już do naszych specjalistów, żeby skorzystać z ich doświadczenia. Nie wiem, co w tej chwili możemy z tym wszystkim zrobić. Najpierw chcemy, żeby ktoś ze strony polskiej wyjaśnił tą sprawę i dał nam gwarancje, że wszystko jest w porządku - powiedział w rozmowie z portalem eurozpravy.cz Petr Krejci.

Informacją zaskoczony jest także dyrektor techniczny czeskiej kadry Jaroslav Dudl, który z reprezentacją pracuje od 1996 roku. - Polacy o niczym nam nie powiedzieli. Naprawdę słyszę o tym pierwszy raz. Byłem z wizytą w hotelu Monopol w ubiegłym tygodniu i nikt mi o tym nie powiedział. O legionelli słyszałem i czytałem i to naprawdę nie jest dobra wiadomość. Żądamy wyjaśnień w tej sprawie - zapowiada Dudl.

O wykryciu legionelli w hotelu Monopol donoszą największe czeskie portale internetowe - idnes.cz i sport.cz .

Choroba legionistów

Legionella jest powszechnie spotykana w różnych środowiskach od szpitali do hoteli. Do tej pory zidentyfikowano co najmniej 50 jej gatunków i 70 serotypów. Zakażenie objawia się wysoką gorączką, kaszlem i prowadzi do zapalenia płuc. W przypadku zarażenia występują podobne objawy jak przy grypie.

Legionella wywołuje chorobę zwaną chorobą legionistów. W lipcu 1976 roku w Stanach Zjednocznych po infekcji bakterią zmarły 34 osoby.

Pałeczki legionelli znajdują się w wodzie i w wilgotnych środowiskach, takich jak klimatyzacja, czy kuchnia.

- Dla zdrowych ludzi legionella nie powinna być zagrożeniem, ale jest niebezpieczna dla organizmu człowieka, który jest w jakiś sposób osłabiony. Może spowodować poważne problemy u osób starszych i chorych, ale także może zaatakować organizm młodego sportowca, który jest mocno eksploatowany fizycznie i bywa, że mocno osłabiony. Nasi piłkarze stale są na dużych obciążeniach, stąd nasze obawy. Żądamy gwarancji, że wszystko jest w porządku, inaczej nie będziemy mogli zamieszkać w tym hotelu - dodaje doktor reprezentacji Czech Petr Krejci.

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjedzie do Wrocławia na Euro!

Więcej o: