Puchar Europy przyjechał do Wrocławia [ZDJĘCIA]

Jedno z najcenniejszych piłkarskich trofeów jest już we Wrocławiu. Puchar Henri Delaunay'a, który 1 lipca trafi na ręce kapitana najlepszej reprezentacji mistrzostw Europy, w stolicy Dolnego Śląska będzie można oglądać do niedzieli.

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco! >>

Wrocław jest czwartym miastem w Polsce, do którego przywieziono Puchar Europy. Najpierw 20 kwietnia zawitał on do Warszawy, a następnie do Gdańska i Poznania. W każdym z miast gospodarzy turnieju Euro 2012, trofeum przebywało przez trzy dni. Po Wrocławiu puchar pojedzie z jednodniową wizytą do Krakowa, Katowic i Łodzi.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, w gabinecie prezydenta Wrocławia Puchar Europy zobaczyli najpierw przedstawiciele mediów. Puchar na ręce Rafała Dutkiewicza przekazał Adam Olkowicz, dyrektor turnieju Euro 2012 w Polsce.

Prezydent Wrocławia przeprosił na wstępie za to, że jest nieogolony, ale jak zaznaczył zarost pozostanie na jego twarzy do niedzielnego meczu Śląska z Wisłą Kraków, który zadecyduje o mistrzowskim tytule.

Podczas oficjalnej konferencji Adam Olkowicz ocenił przygotowania do turnieju. - 30 kwietnia w Nyonie, po raz 14 zebrała się grupa ds. oceny przygotowań Euro, skład której schodzą przedstawiciele UEFA, z Michaelem Platinim na czele oraz strony rządowe z Polski i Ukrainy. Na 35 dni przed Euro przygotowania zostały ocenione pozytywnie, jako właściwe - zaznaczył dyrektor turnieju w Polsce.

O godz. 13 piłkarskie trofeum pojechało z wizytą do dzieci w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12.

Trzy godziny później puchar Henri Delaunay'a zawita na wybudowany z myślą o piłkarskich mistrzostwach Europy Stadion Miejski na Maślicach. Tutaj zacznie się formować parada, która o godz. 17 wyruszy z pucharem z 43-tysięcznej areny i konwojowana przez blisko 50 samochodów przejedzie ulicami Wrocławia. O godz. 18 w Rynku odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji pucharu.

Trasa parady: al. Śląska, ul. Lotnicza, ul. Legnicka, pl. Janem Pawła II, ul. Ruska, ul. Kazimierza Wielkiego, ul. Widok, ul. Gepperta, pl. Solny, Rynek.

Puchar będzie można oglądać i fotografować w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 20. W tym czasie w Rynku na odwiedzających czekać będzie szereg atrakcji. Już jutro nad Wrocławiem uniesie się wielki ponad 30-metrowy dmuchany balon, w kształcie Pucharu Europy. Dla odwiedzających przewidziano konkursy, w których będą do wygrania m.in. bilety na Euro 2012. Czas będą umilać im koncerty: Oceana, Stachurskiego i Budki Suflera.