Euro 2012 w Krakowie. Ogromny telebim i aleja gwiazd

Podczas mistrzostw Europy Kraków stanie się bardziej piłkarski. Kibice będą bawić się w strefie kibica na Błoniach i spacerować po alei gwiazd, na której stopy odcisną słynni piłkarze. I nieprawdą jest, że pod Wawelem nie odbędzie się żaden mecz

Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Euro 2012 w Krakowie tylko na Facebooku Kraków - Sport.pl ?

Mimo że UEFA przy wyborze miast gospodarzy ominęła Kraków szerokim łukiem, to miasto chce czerpać z mistrzostw pełnymi garściami. Szansa, by zarobić, będzie spora, bo urzędnicy szacują, że do stolicy Małopolski przyjedzie prawie 100 tys. kibiców. Głównie angielskich, włoskich i holenderskich, bo właśnie te reprezentacje zamieszkają pod Wawelem.

Kibice będą mogli oglądać mecze w strefie kibica na telebimie o powierzchni co najmniej 100 m kw. Tzw. fan zona zostanie wytyczona na Błoniach. Ma pomieścić 15 tys. osób i będzie otwarta od godz. 10 do 23. Miasto chce, by Błonia tętniły życiem, i planuje przenieść tam większość imprez kulturowych. Tam będą organizowane konferencje prasowe, spotkania biznesowe (w ramach specjalnego sektora dla przedsiębiorców) oraz koncerty. Dlatego np. w zakolu Wisły nie odbędą się m.in. Wianki.

Szczegóły, jak dokładnie ma wyglądać strefa, będą znane najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. - Właśnie dopinamy szczegóły umów z kontrahentami. Chodzi o to, by w strefie dobrze bawiły się całe rodziny, a nie tylko mężczyźni. Każdy ma znaleźć coś dla siebie - podkreśla Jolanta Zdrzałek, dyrektor komunikacji w firmie Prowokator Euro Track, która jest odpowiedzialna za organizację fan zony.

Pomysłów, by wykorzystać Euro 2012, jest więcej. Według naszych informacji przy stadionie Hutnika, gdzie bazę treningową będą mieli piłkarze reprezentacji Anglii, może powstać aleja gwiazd wzorem hollywoodzkiej. Tyle że zamiast dłoni Arnolda Schwarzeneggera i pięści Johna Wayne'a należy się spodziewać odcisków stóp m.in. Wayne'a Rooneya, Gianluigiego Buffona czy Wesleya Sneijdera.

Podyskutuj o rozgrywkach w naszym mieście na Facebooku Kraków - Sport.pl ?

Mecze też się odbędą, ale jeszcze przed rozpoczęciem właściwych mistrzostw i... będą dużo mniej prestiżowe niż w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu.

Kraków chce zorganizować mistrzostwa Europy dziennikarzy. Według wstępnych ustaleń impreza miałaby odbyć się pod koniec kwietnia, a mecze byłyby rozgrywane na boiskach Cracovii i Hutnika. Organizacją miałaby zająć się warszawska firma Main Events. - Prowadziliśmy już z nią wstępne rozmowy. Szczegóły nie są jeszcze znane. To byłaby impreza towarzysząca Euro 2012 i dobra promocja dla miasta. Jesteśmy na etapie rezerwacji noclegów dla uczestników turnieju - opowiada Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa.

Tymczasem ukraiński portal sport.ua poinformował, że w imprezie wezmą udział reprezentacje Ukrainy, a także Polski, Francji, Danii, Węgier, Niemiec, Portugalii i Włoch.

Anglicy kazali zamknąć swój ośrodek na Euro 2012. Co jest za drzwiami? [FOTO]