Trybuna kibica. Wystrój się pięknie w biało-czerwone barwy

Kibic bez biało-czerwonego stroju jest jak lato bez słońca. Dlatego nawet jeśli nie wybierasz się na żaden z meczów Euro 2012, zadbaj choć o drobne elementy odpowiedniego wystroju: skarpetki, czapeczkę albo krawat.

Tak się kibicuje! Trybuna Kibica otwarta dla wszystkich

- Nasze barwy narodowe bardzo mocno działają. Czerwień i biel są mocno wyraziste, bardzo ładnie też wyglądają. Niewiele więc trzeba, by fajnie w nich wyglądać. Jeśli nie chcemy ubrać się totalnie na biało-czerwono, ciekawe wrażenie robią nawet niektóre elementy stroju kibica, dobrane do zwykłego ubrania, np. skarpetki albo okulary - mówi Alicja Gruca, projektantka mody i kostiumów. - Można też zmienić wizerunek, robiąc biało-czerwony makijaż albo farbując odpowiednio włosy. Ważne, by wyglądało to fajnie, a przy tym zabawnie, bo przecież głównie o zabawę tu chodzi.

Najbardziej podstawowe akcesoria kibica narodowej reprezentacji, czyli koszulkę i szalik, dostaniemy na każdym stoisku z gadżetami Lechii Gdańsk. W punkcie mieszczącym się w Realu na Przymorzu jest to jeden model koszulki - jak mówi sprzedawczyni - uniwersalnej, a więc odpowiedniej zarówno dla kibicek, jak i kibiców (59 zł) oraz tkany, biało-czerwony szalik (29 zł). Niewiele, ale zawsze. Dużo większy wybór ciuchów i gadżetów znajdziemy w Kibic Fan Shopie, w Trójmieście działają jego cztery placówki: w Galerii Bałtyckiej, na "Wysepce" we Wrzeszczu, w Outlecie na Szadółkach oraz w Auchan w Rumii. - Mamy różne koszulki w cenie od 40 do 65 zł, szaliki po 25 zł, cylindry za 30 zł, czapeczki za 25 zł - wylicza sprzedawca ze stoiska w Galerii Bałtyckiej. - Mało? Więcej akcesoriów można kupić na "Wysepce", warto zajrzeć choćby po skarpety za jedyne 12 zł.

Kibic Fan Shop ma też swoją stronę w internecie. Można tam kupić koszulki i inne elementy stroju, nie tylko kibica polskiej reprezentacji, ale i poszczególnych klubów - od Ajaksu Amsterdam po Wisłę Kraków. Listę bestsellerów otwiera biało-czerwona frotka na głowę z haftowanym orłem, rozmiar uniwersalny. Reklamowana jest jako produkt nowy, w cenie 10 zł. Bestsellerem jest też cylinder z nadrukowanym godłem Polski (24,90 zł) oraz szalik dwustronny kibica reprezentacji Polski (29,90 zł). Do pełnego wizerunku można dobrać perukę kibica i farbki do malowania twarzy. Osobna działka to produkty z logo Euro 2012 - od breloczków po kufle do piwa.

Jakie znaczenie ma strój dla kibica? - Podkreśla tożsamość społeczną i przynależność do grupy. W przypadku kibiców reprezentacji narodowej strój nie tylko oznacza: ja, kibic, ale i ja, Polak - wyjaśnia Marina Noske, psycholożka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. - Bycie w grupie daje poczucie siły, w grupie mocniej, intensywniej świętuje się zwycięstwo. W grupie łatwiej też niż indywidualnie znosi się porażkę, bo wtedy odpowiedzialność za klęskę rozkłada się na wiele osób. Na mecz można też oczywiście przyjść bez specjalnego ubrania, ale wtedy nie ma tego ducha - dodaje Marina Noske.

Lechia, Arka, Prokom, Atom, Lotos... - sportowe Trójmiasto na Facebooku! plus jeden? ?

Żeby więc ducha nie zabrakło, warto też poszukać gadżetów w internecie. Ogromny wybór akcesoriów oferuje m.in. Sklepkibica2012.pl. Najwięksi fani mistrzostw i polskiej reprezentacji mogą tam zaopatrzyć się nie tylko w pełny strój meczowy (w wersji damskiej, męskiej oraz dziecięcej): koszulki (35-49,99 zł), bluzy z kapturami lub bez (75-79 zł), dresy (69-149 zł), czapeczki (20 zł), kapelusze (25-34,99 zł) i szaliki (20 zł), ale i mnóstwo innych gadżetów, niezbędnych podczas rozgrywek: flagi (na drzewiec, do ręki lub do auta, 5-20 zł), gwizdki (3-7 zł), trąbki (5-12 zł) lub... demonstery, znane podobno w USA od dawna, ale będące zupełną nowością na europejskim rynku. Jak czytamy na stronie sklepu: demonster "Polska gola!" to "rodzaj osobistego transparentu podkreślającego emocje piłkarskie. Składa się z rurki do trzymania i planszy z kolorową grafiką z trwałego, lekkiego tworzywa. Jest lekki, a więc wygodny. Grubość rączki jest dopasowana tak, by dłoń nie męczyła się przy długim trzymaniu go w górze. Ponadto w upalne dni świetnie sprawdza się jako wachlarz". Cena demonstera to 29 zł.

Producenci zadbali też o kibica po meczu. Wygodnie przebrany w czerwony szlafrok z godłem Polski (70-99 zł) może zasiąść w fotelu (49,90-199 zł) w kształcie wielkiej piłki do nogi i popijać piwo lub wódkę ze specjalnie na Euro 2012 zaprojektowanego szkła (6,90-14,90 zł), a po całodziennych emocjach zasnąć w pościeli ozdobionej logo mistrzostw (119 zł). Tak naprawdę to charakterystyczne logo widnieje na niemal wszystkich przedmiotach codziennego użytku, od zapalniczek i pendrive'ów, po kubki, koce i torby. Opracowano nawet licencjonowane zapachy Euro 2012 do auta, biur i sklepu, dostępne w trzech nutach zapachowych: Fresh ocean, Jedność - New car i Rywalizacja - Navy blue. Zagorzały kibic może więc poczuć atmosferę mistrzostw wszystkimi zmysłami.

GDAŃSK MARNUJE POTENCJAŁ PGE ARENY! DLACZEGO?

Więcej o: