Euro 2012: Do Wrocławia przyjadą tysiące rosyjskich kibiców

Podczas Euro 2012 Wrocław przez klika dni okupować będą grupy turystów z Rosji, chociaż ich reprezentacja zagra tu tylko raz. Wszystko przez to, że rosyjskie biura oferują swoim rodakom tygodniowe pakiety wycieczkowe - wrocławscy hotelarze i restauratorzy są szczęśliwi!

W każdym z trzech dni, podczas których będą rozgrywane we Wrocławiu mecze reprezentacji Czech i Rosji, kolej podstawi dodatkowe pociągi dla kibiców z tych krajów. Dla naszych południowych sąsiadów dwa.

- Kibice czescy mają najbliżej do Wrocławia i bardzo chętnie podróżują koleją, dlatego zdecydowaliśmy się podstawić dla nich te pociągi - mówi Agnieszka Zakęś, wicedyrektorka departamentu infrastruktury w urzędzie marszałkowskim.

Żyj sportem razem z nami, jesteśmy także na Facebooku - wroclaw.sport.pl>

Jednak urzędnicy spodziewają się największego najazdu kibiców nie z Czech, ale z Rosji. I to mimo że Czesi zagrają we Wrocławiu aż trzy mecze, a Rosjanie tylko jeden (właśnie z Czechami). 8 czerwca, czyli w dniu, w którym ma być rozegrany pierwszy mecz reprezentacji Rosji, PKP InterCity uruchomi pięć pociągów z Terespola do Wrocławia. Wszystkie będą miały bezpośrednie połączenia z Moskwą. Kibice wysiądą jednak na stacji Wrocław Główny, choć to specjalnie dla nich zbudowano stację Wrocław Stadion.

- Te międzynarodowe pociągi mogą mieć bardzo długie składy. Na ich zatrzymanie się na stacji przy stadionie może nie pozwolić zbyt krótka krawędź peronowa. Poza tym zależy nam na tym, żeby wysiedli w centrum miasta i mogli je zwiedzić - mówi Agnieszka Zakęś.

Na dłuższy przyjazd kibiców z Rosji już cieszą się hotelarze. - Bo to nie tylko kibice, którzy najczęściej wybierają nocleg w hotelach; decydują się też na najdłuższy, nawet tygodniowy pobyt. Takie pakiety oferują im bowiem rosyjskie biura podróży - mówi Magdalena Piasecka, prezes miejskiego Convention Bureau, które jest odpowiedzialne za zakwaterowanie podczas Euro 2012.

Na przyjazd Rosjan szykuje się też wrocławskie lotnisko. To właśnie kibice tej narodowości będą podczas Euro 2012 najczęściej lądować wyczarterowanymi samolotami. Dlatego port lotniczy przy kompletowaniu pracowników do obsługi kibiców podczas mistrzostw stawia przede wszystkim na tych, którzy znają język rosyjski. - Najwięcej zgłoszeń o samolotach, które będą lądować u nas, mamy z Rosji, później Grecji i dopiero na końcu z Czech. Na razie spływają informacje o tych dużych, liczących powyżej 150 pasażerów. Samoloty mające po kilkanaście miejsc zgłaszać się do nas będą zapewne dopiero na kilka dni przed Euro - mówi Dariusz Kuś, prezes wrocławskiego portu lotniczego.

Na lotnisku spodziewają się również najbogatszego kibica Rosji, który wykupił podczas Euro lożę na wrocławskim stadionie. Roman Abramowicz zwykle podróżuje boeingiem 767, który ma standardowo ponad 300 miejsc. Na potrzeby rosyjskiego miliardera przerobiono go jednak na 24-miejscową maszynę. Jeśli przyleci prezydent Putin, to lotnisko bez problemu sprosta wymogom wizyty głowy państwa.

Kibice z Rosji, którzy będą gotowi za lądowanie na wrocławskim lotnisku zapłacić najwięcej, będą mogli liczyć na specjalne warunki. W nowym terminalu dostępne są dla nich trzy saloniki VIP, w których do wyboru będą potrawy i alkohole z całego świata. Goście VIP poruszać się będą po płycie lotniska specjalnymi limuzynami.

Lotnisko liczy, że to właśnie na nich zarobi najwięcej. - Podczas walki Adamek - Kliczko na usługę VIP zdecydowało się tylu Rosjan, że w jeden tylko dzień zwróciła nam się z ogromną nawiązką cała inwestycja włożona specjalnie w wybudowany dla nich salon - mówi Dariusz Kuś.

Rosyjski miliarder wykupił najdroższą lożę na wrocławskim stadionie

Więcej o: