Tak się kibicuje! Trybuna Kibica otwarta dla wszystkich
- Strefa kibica wolna od dymu tytoniowego to świetny pomysł - przekonuje Łukasz Balwicki z PTPZ. - Naturalna kontynuacja idei UEFA, która pod koniec ub. roku wydała zakaz palenia, a także sprzedawania i promocji tytoniu na wszystkich meczach finałów mistrzostw Europy. Zakaz będzie obowiązywał wewnątrz i na zewnątrz wszystkich stadionów Euro 2012, w centrach pobytowych, wioskach sportowych. Decyzja, żeby zakazać palenia na jednej z największych imprez sportowych świata, to mocny sygnał dla kibiców, że palenie i piłka nożna nie idą w parze.
Na szkoleniu zorganizowanym w Gdańsku na początku stycznia spotkali się przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, biura Euro 2012 w Gdańsku, organizator FanZony na placu Zebrań Ludowych - MOSiR, organizacje pozarządowe. Cel - zorganizowanie strefy kibica jako przestrzeni, w której obowiązuje zakaz palenia.
- Byliśmy zszokowani, kiedy okazało się, że przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji uważają pomysł za kiepski - dodaje Balwicki. - Bo potencjalni klienci przyjadą tu na wakacje, a to niedobry moment na zakazy, one mogą zniechęcić do odwiedzin tego miejsca.
Lechia, Arka, Prokom, Atom, Lotos... - sportowe Trójmiasto na Facebooku! plus jeden? ?
Argumenty PTPZ za zakazem palenia w strefie kibica: oczywiste - palenie to jedna z najczęstszych przyczyn chorób i przedwczesnej śmierci, nie tak oczywiste - kibice, którzy przyjadą do Polski na mistrzostwa, pochodzą z krajów, w których od lat obowiązuje wysoce akceptowana polityka zakazów palenia w miejscach publicznych.
Gdańsk od kilku lat prowadzi politykę zwalczania epidemii palenia tytoniu (2006 - rok zakaz palenia na przystankach komunikacji miejskiej, 2009 - zakaz palenia na plażach). W listopadzie ub.r. miasto podpisało list intencyjny z deklaracją, że Gdańsk ma być wolny od dymu tytoniowego.
PTPZ zaproponowało stworzenie miejsc do palenia na obrzeżach strefy kibica, oddalonych od przejść pieszych, dostępnych tylko dla pełnoletnich. Nie zmieniło to póki co stanowiska MOSiR-u.
- Żadna z liczących się na świecie imprez, koncertów, żaden z festiwali na otwartej przestrzeni nie wprowadza całkowitego zakazu palenia - odpowiada Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR-u. - Kiedy mamy do czynienia z wielotysięcznym tłumem, trudno o sensowne zaplanowanie strefy dla palących. Egzekwowanie takiego zakazu byłoby w praktyce niemożliwe. Ideą stref kibica jest dobra zabawa, a nie wprowadzanie zakazów czy wydzielonych, zamkniętych stref. Jednak - wychodząc naprzeciw potrzebom kibiców - MOSiR zaplanował stworzenie specjalnej, ograniczonej strefy dla niepalących. Osoby, którym radykalnie przeszkadza dym tytoniowy, będą mogły stamtąd obserwować transmisje i koncerty.
- Zakaz palenia w strefie o powierzchni 4 hektarów, na otwartej przestrzeni, nie miałby sensu - dodaje dyrektor Paszkowski. - Wierzymy, że wszyscy nasi goście, palący i niepalący, będą się wspaniale i kulturalnie razem bawić, szanując wzajemnie swoje upodobania.
OTO NASZE ZŁOTKA Z SOPOTU! ZDOBYŁY MISTRZOSTWO WBREW WSZYSTKIEMU