Podczas Euro 2012 będzie jak w... "Sztosie"?

Policjanci nie mają złudzeń przed Euro 2012: - Kto nie będzie uważał i sprawdzał każdego banknotu, musi się liczyć ze sporym ryzykiem natknięcia się na podrobione pieniądze.

Tak się kibicuje! Trybuna Kibica otwarta dla wszystkich

Euro 2012 to nie tylko piłkarskie święto, ale i wielkie pieniądze. Według szacunków, w czerwcu kibice mogą zostawić w Polsce nawet 870 mln zł.

Czas Euro 2012 to zatem okazja do solidnego odchudzenia własnego portfela, a jak pisze "Polska Dziennik Bałtycki" nie tylko zawyżone sezonowo ceny np. pamiątek i wszelakich usług mogą wpłynąć na znaczący wypływ gotówki. Policjanci nie mają bowiem złudzeń: - Kto nie będzie uważał i sprawdzał każdego banknotu, musi się liczyć ze sporym ryzykiem natknięcia się na podrobione pieniądze.

Kolosalna suma, jaką mają zostawić w Polsce kibice, działa na wyobraźnię nie tylko ekonomistów, ale też fałszerzy pieniędzy i osób wprowadzających do obiegu lewą gotówkę. "Polska" pisze obrazowo: "Widzom Sztosu nie trzeba wiele tłumaczyć, w jaki sposób turyści wpadają w sidła zastawiane przez oszustów. Wystarczy przypomnieć, jak Synek z Erykiem naciągali zagranicznych turystów, wciskając pocięte gazety, zamiast żywej polskiej gotówki".

To, że pomysły scenarzysty mają podłoże w życiowym doświadczeniu, pokazały dwie niedawne akcji pomorskiej policji.

Do zakupu tabletu wartego 1,9 tys. zł wystarczyły np. dobry skaner, drukarka i kolorowy toner. Dwoje gdynian potrzebne do zakupu pieniądze po prostu wydrukowało na komputerowej drukarce.

Za tak samo podrobione pieniądze młoda kobieta zakupiła też złoty pierścionek wart 400 zł. Za zakupy zapłaciła podrobionymi banknotami o nominale 100 zł.

- Sprzedawcy wykazali się sporą nieostrożnością, nie sprawdzając autentyczności banknotów - przyznaje na łamach "Polski" jeden z funkcjonariuszy.

Chcesz pogadać o Euro 2012? - dołącz do nas na Fejsie i bądź na bieżąco! ?

Idąc tropem posługującej się fałszywymi pieniędzmi kobiety, policjanci wkroczyli w końcu do mieszkania, w którym wytwarzane były fałszywki. Na miejscu znaleźli skaner i drukarkę, zabezpieczyli 140 podrobionych banknotów o nominale 100 zł i 23 podrobione banknoty o nominale 50 zł. Znaleźli też pięć zadrukowanych kartek z gotowymi do pocięcia banknotami.

O podrobienie co najmniej 155 banknotów o nominale 100 zł, ponad 70 dwudziestozłotówek oraz 75 dziesięciozłotówek podejrzany jest z kolei 32-letni Piotr K. z Główczyc pod Słupskiem. Wraz z Arturem D. usłyszał też zarzut wprowadzania do obiegu fałszywych pieniędzy.

Przed zbliżającym się Euro, ale nie tylko, policjanci zwracają uwagę na konieczność zachowania środków ostrożności przy obrocie gotówką.

- Zawsze zwracajmy uwagę na cechy charakterystyczne banknotów - radzi na łamach "Polski" podkom. Maciej Stęplewski z KWP w Gdańsku. - Nie ulegajmy, gdy na ulicy ktoś prosi nas o rozmienienie pieniędzy. To może być fortel. Uważajmy też podczas zakupów z różnego rodzaju straganów, gdzie w atmosferze pośpiechu często nie zwraca się uwagi na to, jakimi pieniędzmi obracamy.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

POLSKIE STADIONY NA EURO 2012 NAJPIĘKNIEJSZE? ZOBACZ JAKIE CACKA POWSTAJĄ W TEJ CHWILI W EUROPIE! [ZDJĘCIA]

Więcej o: