Na PGE Arenie poświęcono ekumeniczną kaplicę pod wezwaniem św. Pawła Apostoła

Na stadionie PGE Arena Gdańsk została poświęcona kaplica pod wezwaniem św. Pawła Apostoła. To pierwsza kaplica na stadionie budowanym na Euro 2012.

Tak się kibicuje! Trybuna Kibica otwarta dla wszystkich

- Kaplica ma charakter ekumeniczny, aby każdy zawodnik niezależnie od wyznania mógł się tu pomodlić - podkreślał w trakcie uroczystości metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. - Jest przygotowana na turniej mistrzostw Europy, ale później też będzie służyła zawodnikom występującym na tym stadionie.

W poświęceniu kaplicy wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań religijnych (z gmin muzułmańskiej oraz żydowskiej a także z Kościoła Prawosławnego i Ewangelicko Augsburgskiego), nie zabrakło również marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, wiceprezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego, byłego prezesa spółki BIEG 2012 Ryszarda Trykoski oraz trenera Lechii Pawła Janasa i kapitana zespołu Łukasza Surmy. To właśnie Surma wręczył metropolicie gdańskiemu piłkę z podpisami zawodników Lechii.

- Na stadionach dotychczas raczej nie było takich kaplic, cieszymy się, że u nas powstała. Do tej pory jeśli drużyna miała kapelana to wchodził do szatni i tam odbywała się modlitwa. Cieszymy się z tego miejsca, bo będzie można się wyciszyć i skupić przed meczem. Jednak naiwnością byłoby w tej kaplicy modlić się o wynik, to byłoby wręcz niestosowne. Bardziej będziemy modlić się o wytrwałość i zdrowie, bo to najważniejsze dla sportowca. W drużynie mamy dużo obcokrajowców, którzy wyznają inną wiarę i cieszę się, że też będą mogli tu przyjść - zaznaczył kapitan Lechii.

Lechia, Arka, Prokom, Atom, Lotos... - sportowe Trójmiasto na Facebooku! plus jeden? ?

Kaplica znajduje się na poziomie zero, znajduje się w niej ołtarz z białego marmuru (zaprojektowany przez znanego kaszubskiego kamieniarza Leona Czerwińskiego), a na ścianie wisi krzyż oraz obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który podarował abp Głódź. Z kaplicy na PGE Arena będą mogły korzystać drużyny, najemcy lóż i miejsc biznesowych, a także wszyscy kibice. Jeśli zgodzi się arcybiskup, można tam wziąć ślub. W trakcie Euro 2012 nabożeństwa będą odprawiane po polsku oraz niemiecku, hiszpańsku, włosku i chorwacku.

PGE ARENA GDAŃSK STADIONEM ROKU! [ZDJĘCIA]

Więcej o: