Zapada się chodnik i ulica przy stadionie zbudowanym na Euro 2012!

Zapada się chodnik na Alei Śląskiej, prowadzącej do Stadionu Miejskiego we Wrocławiu - jeden z aren Euro 2012. Wszystko przez ogromny, pięciohektarowy wykop pod fundamenty galerii handlowej, która ma powstać obok.

Chodnik na al. Śląskiej zapadł się na długości kilkunastu metrów. Pękają też elementy kostki brukowej, którą położono na chodniku. Istnieje niebezpieczeństwo, że pękać zacznie ul. Królewiecka, jedna z kolejnych głównych ulic prowadzących do stadionu.

Michał Listkiewicz i inni działacze PZPN ukryli miliony złotych >>

Wszystko przez ogromną, pięciohektarową dziurę - wykop pod fundament galerii handlowej, której wciąż nie zbudowano. Inwestycja miała zostać zrealizowana przez większościowego udziałowca piłkarskiego Śląska Wrocław, spółkę należącą do Zygmunta Solorza.

 

Pomysł na budowę centrum handlowego przy stadionie powstał w 2009 roku. Wówczas podpisano porozumienie, na podstawie którego spółka Solorza miała za 150 mln euro wybudować galerię, a zyski z niej miały zasilać budżet piłkarskiego Śląska. Ten plan finansowania Śląska prezydent miasta Rafał Dutkiewicz oraz biznesmen Zygmunt Solorz określili jako "wehikuł finansowy".

Jednak przez dwa lata Śląskowi - który miał być właścicielem galerii - nie udało się uzyskać kredytu na inwestycję. W tym czasie przygotowano jedynie wykop pod fundament, który teraz przynosi ogromne szkody. Ostatecznie w listopadzie 2011 roku miasto zdecydowało się wypowiedzieć umowę dzierżawy terenu. Było to związane z upływem terminu, który magistrat i spółka wyznaczyli sobie na decyzję w sprawie budowy galerii przy stadionie.

UEFA absolutnie wykluczyła możliwość, aby w czasie Euro 2012 teren obok stadionu pozostał niezabezpieczony. Miasto ogłosiło więc przetarg na zabezpieczenie wykopu.

 

Do przetargu stanęło pięć firm, które zażądały od 3,4 mln do 8,5 mln złotych. Ostatecznie wygrała najtańsza oferta, przedstawiona przez wrocławską spółkę Pro-Tra Building.

Zakres prac obejmie m.in. zabezpieczenie ścian wykopu specjalnymi przyporami, zbudowanie zjazdu, uporządkowanie i ogrodzenie terenu oraz zasianie trawy. Przedstawiciele miasta podkreślają, że koszty zabezpieczenia terenu nie są aż tak wielkie, wobec szkód jakie brak zabezpieczenia wykopu mógłby spowodować.

Prace mają się rozpocząć na początku kwietnia i potrwają dwa miesiące, czyli do początku czerwca. Euro 2012 zaczyna się 8 czerwca - wówczas we Wrocławiu Rosja zagra z Czechami.

Po Euro teren pod galerię zostanie wystawiony na sprzedaż.

Rosyjski miliarder wykupił najdroższą lożę na wrocławskim stadionie

Więcej o: