Euro 2012. Skontrolują zasadność pamiętnego bankietu na PGE Arenie podczas losowania grup finałowych

Radni prześwietlą Gdański Archipelag Kultury. To pokłosie zorganizowanego na PGE Arenie bankietu, w trakcie którego śledzono kijowską ceremonię losowania grup podczas Euro 2012.

DODAJ DO ULUBIONYCH NASZ SERWIS SPECJALNY - Wszystko co powinieneś wiedzieć o Euro 2012 w Gdańsku!

- GAK realizuje wiele cennych zadań, ale budzi wątpliwość, czy taka instytucja powinna finansować prywatne bankiety - przekonuje radny PO Szymon Moś, na którego wniosek powstał zespół kontrolny w radzie miasta.

Chodzi o imprezę, która odbyła się w grudniowy wieczór przed meczem Lechia - Polonia Warszawa w stadionowej restauracji Prestiż. Tego dnia odbywało się w Kijowie losowanie składu grup podczas Euro 2012. Inne miasta organizatorzy przygotowały imprezy plenerowe z udziałem mieszkańców. Gdańsk w listopadzie zdecydował się na bankiet, a podczas grudniowej transmisji z kijowskiego losowania w TVP Info realizowano z PGE Areny wejścia, podczas których komentarze wygłaszali goście zaproszeni przez urzędników do restauracji Prestiż. Koszt - 87 tys. zł. 42 tys. zł brutto Gdańsk zapłacił za transmisję TVP Info na żywo, trwającą 2 godziny 22 minuty. 28 161 zł za wynajęcie stadionowej restauracji Prestiż wraz cateringiem. 17 tys. zł zapłacono za DJ-a Marka Sierockiego, który przygotował piłkarskie hity, oraz za budowę podium, nagłośnienie i oświetlenie. Te koszty pokrył podległy miastu Gdański Archipelag Kultury, dla którego 2 maja 2011 r. zwiększono dotację miasta o kwotę 130 tys. zł w celu "realizacji i obsługi technicznej imprez związanych z przygotowaniami do Euro 2012".

Co sądzisz o tej sprawie? - dołącz do nas na Fejsie i wyraź swoją opinię ?

- Odnoszę wrażenie, że w kwestii finansowania gdańskich instytucji kultury panuje chaos, a to był tak naprawdę półprywatny bankiet pana prezydenta, bo trudno dojść, z jakiego klucza zaproszono ponad setkę gości - ocenia Grzegorz Strzelczyk, radny PiS w komisji rewizyjnej gdańskiej rady miasta. - Czy to mieści się w działalności statutowej GAK?

- Wszystkie koszty związane z transmisją z losowania mieszczą się w działaniach statutowych naszej instytucji, która poprzez Scenę Muzyczną Gdańsk regularnie organizuje koncerty oraz różnego rodzaju eventy - odpowiada Teresa Kuśmierska, szefowa Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Radni prześwietlą GAK w marcu. Dotąd żadna z przeprowadzonych w tej instytucji kontroli, w tym także NIK, nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Warszawa, Wrocław i Poznań zorganizowały imprezy plenerowe. Koszt przedsięwzięcia w stolicy zamknął się w 870 tys. zł. Pod Pałacem Kultury i Nauki bawiły się trzy tysiące osób. Wrocław zapłacił 200 tys. zł, a udział wzięło cztery tysiące osób - tyle samo, co w Poznaniu, którego łączne koszty wyniosły 250 tys. zł. Gdańscy urzędnicy, broniąc się w grudniu przed falą krytyki, przekonywali, że magistrat wyszedł na transmisji lepiej niż inne miasta organizatorzy na imprezach plenerowych - według TVP gdańską imprezę obejrzało ok. 22,5 tys. osób.

A tak swoją decyzję tłumaczył Poznań: - Zrobiliśmy imprezę dla mieszkańców, bo właśnie dla nich jest Euro oraz wydarzenia towarzyszące - mówił Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Euro 2012. - Dodatkowo na imprezie było mnóstwo obcokrajowców, głównie studenci poznańskich uczelni, którzy pokazali, jak wspaniale można się wspólnie bawić, dali przedsmak emocji, na które czekamy.

KTÓRY STADION JEST POLSKĄ WIZYTÓWKĄ EURO 2012 - PGE ARENA GDAŃSK CZY STADION NARODOWY W WARSZAWIE? [ZDJĘCIA]

Więcej o: