Euro 2012. Budują tunel przy PGE Arenie. Koszt - 135 mln złotych

Rozpoczyna się montaż tunelu dla pieszych pod Drogą Zielona przy PGE Arenie Gdańsk. Sama droga na Euro gotowa nie będzie, za to tunel musi być. Będą z niego korzystać kibice udający się na stadion.

DODAJ DO ULUBIONYCH NASZ SERWIS SPECJALNY - Wszystko co powinieneś wiedzieć o Euro 2012 w Gdańsku!

Tunel powstanie na wysokości bram stadionu prowadzących na ul. Uczniowską. Miedzy istniejąca ulicą, a PGE Areną powstanie dwupasmowa Droga Zielona, budowana w ramach trzeciego zadania Trasy Słowackiego. W tym miejscu nowa droga będzie szła na kilkumetrowym nasypie, gdyż od strony Zaspy nad torami przebiegać będzie na estakadzie. Natomiast w przeciwnym kierunku, zaraz za tunelem, obniży się o kilkanaście metrów, gdyż jej główne jezdnie przejdą pod przyszłym skrzyżowaniem Drogi Zielonej i Marynarki Polskiej.

Tunel zbudowany zostanie z prefabrykowanych gotowych żelbetowych elementów, które zamówiono w zakładzie w Gdańsku-Kokoszkach.

Jesteś kibicem z Trójmiasta? - dołącz do nas na Fejsie i bądź na bieżąco! ?

- Montaż tunelu rozpoczął się w poniedziałek od ustawienia dźwigu o nośności 250 ton. Za jego pomocą montowane będą kolejne segmenty tunelu - wyjaśnia Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik Gdańskich Inwestycji Komunalnych. Tunel ma się składać z 15 segmentów: każdy po 3 elementy. Elementy boczne o wadze po około 20 ton transportowane będą na miejsce montażu w ciągu dnia; górny o wadze około 55 ton ze względu na wymiary nocą. Pierwszy element zostanie zamontowany we wtorek, ostatni w piątek.

Droga Zielona (trzeci odcinek Trasy Słowackiego) połączy al. Hallera od skrzyżowania z ul. Uczniowską z ul. Marynarki Polskiej. Dalej jako czwarty - ostatni - odcinek Trasy Słowackiego tunelem pod Martwą Wisłą połączy się z Trasą Sucharskiego. Na Euro gotowe ma być skrzyżowanie Hallera z Drogą Zieloną, wjazd z ul Uczniowskiej (tymczasowy) i opisywany tunel dla pieszych od ul. Uczniowskiej do stadionu

Budowa rozpoczęła się w sierpniu zeszłego roku i potrwa do grudnia 2012. Koszt prac to 135 mln zł.

KTÓRY STADION JEST POLSKĄ WIZYTÓWKĄ EURO 2012 - PGE ARENA GDAŃSK CZY STADION NARODOWY W WARSZAWIE? [ZDJĘCIA]

Więcej o: