Chcą pomagać przy Euro. 1076 chętnych na 600 miejsc

Zakończyło się ogólnopolskie podliczanie chętnych na wolontariuszy miejskich Euro 2012. W całym kraju jest ich blisko 7 tysięcy. W Gdańsku na 600 miejsc zgłosiło się 1076 ochotników.

POLECAMY NASZ SERWIS SPECJALNY - Wszystko co chcesz, musisz oraz powinieneś wiedzieć o Euro 2012 w Gdańsku!

- Absolutnie nie jest tak, że gdańszczanie zawiedli. Zgłosiło się naprawdę dużo chętnych. A że mniej niż w innych miastach - Wrocław jest przecież prawie dwa razy większy niż Gdańsk, Warszawa też. Nasze odczucia są więc bardzo pozytywne, na pewno wystarczy nam wolontariuszy. I to nie tylko ze znajomością języka angielskiego, ale i chorwackiego, o niemieckim nie wspominając. Bez problemu będziemy mogli wiec zabezpieczyć obsługę językową - mówi Magdalena Skiba, koordynatorka Miasta Gdańska ds. Wolontariatu.

Do udziału w Wolontariacie Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012 zgłosiło się w sumie 6822 osób, ponad połowa z nich - bo 62 procent - to kobiety. W stolicy kandyduje 2763 chętnych, w Poznaniu 1295, we Wrocławiu 1688. Najwyższy kandydat ma 202 cm wzrostu, kilkadziesiąt osób posługuje się językiem migowym, a z kolei najstarsza spośród osób chcących zostać wolontariuszem miejskim w trakcie Euro 2012, ma 78 lat. Z tych blisko siedmiu tysięcy chętnych wybranych zostanie 3 tysiące osób, które podczas mistrzostw zostaną wolontariuszami. W Gdańsku potrzeba ich 600. - Czyli w zależności od stanowiska będą na ulicach i węzłach komunikacyjnych służyć informacjami na temat meczów, komunikacji miejskiej, atrakcji turystycznych i kulturalnych. Część z nich działać będzie w Ambasadzie Kibica, w placówkach medycznych, komisariatach policji. Inni mogą się sprawdzić w centrum medialnym - przygotowując np. notatki prasowe albo zgodnie ze swoimi umiejętnościami zajmując się kwestiami technicznymi: podłączaniem komputerów itp. Osoby o zdolnościach menedżerskich będą zaś pełnić funkcje liderów poszczególnych zespołów - przypomina Damian Kuźmiński z zespołu ds. wolontariatu, pracownik Biura Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012.

By zostać wolontariuszem, wystarczyło do maja tego roku mieć ukończone 18 lat i znać język angielski w stopniu komunikatywnym i zgłaszać się od 19 października 2011 do 22 stycznia tego roku za pośrednictwem portalu www.wolontariatmiejski2012.pl.

Wolontariat wzbudził największe zainteresowanie wśród ludzi młodych. Na prawie siedem tysięcy chętnych 5061 zgłoszeń wpłynęło od osób w wieku 18-25 lat, 699 od osób w wieku 26-35 lat. Ochotników powyżej 36. roku życia jest 210, a powyżej pięćdziesiątki - 194. Jak zwykle przy takich projektach dominują studenci - stanowią 56 procent wszystkich zainteresowanych i uczniowie - 16 procent całości. Ale są i ludzie pracy - 1155 spośród wszystkich kandydatów, a także bezrobotni - 645 osoby. 169 kandydatów to osoby z niepełnosprawnościami. Kandydaci znają nie tylko wymagany angielski. W Gdańsku zgłosiło się 109 osób mówiących po hiszpańsku, w Warszawie 366 osób znających rosyjski i 12 kandydatów mówiących po grecku, w Poznaniu 34 kandydatów posługuje się włoskim, a we Wrocławiu 36 mówi po czesku.

Kandydaci są, co dalej?

Jesteś kibicem z Trójmiasta? - dołącz do nas na Fejsie i bądź na bieżąco! ?

1 marca w Gdańsku i Poznaniu ruszą rozmowy rekrutacyjne, we Wrocławiu i Warszawie 15 lutego, zakończą się do połowy kwietnia. W trakcie rozmowy kandydat dostanie funkcję, którą będzie pełnił jako wolontariusz. Ostateczna lista wolontariuszy będzie gotowa na początku maja. Dwa tygodnie później rozpoczną się szkolenia, które potrwają do 7 czerwca.

- Szkolenia - takie same w każdym z miast gospodarzy - obejmą takie tematy jak: bezpieczeństwo, komunikacja interpersonalna i międzykulturowa, pierwsza pomoc, ogólne informacje na temat Euro 2012, transport publiczny, topografia miasta czy turystyka i kultura - wyjaśnia Magdalena Kuczyńska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Takie same w czterech miastach gospodarzach będą też stroje wolontariuszy: koszulki polo i T-shirt, spodnie, kurtki wiatrówki, czapki i torby na ramię. Dzięki temu szybko będzie można rozpoznać wolontariusza.

Euro 2012. 13 z 16 reprezentacji wybrało bazy w Polsce. POTĘGI ZOSTAJĄ U NAS! Kto konkretnie? [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.