Ukraińcy też się dziwią Anglikom, ale na Hutniku remont w pełni [FOTO]

Wołodymyr Chandohij, ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii nazywa decyzję Anglików o bazie w Krakowie ?nielogiczną?. Borys Kolesnikow, odpowiedzialny w rządzie za Euro 2012 namawia Fabio Capello na przenosiny np. do Kijowa.

Co Kraków zyska na Euro 2012? Sprawdź na krakow.sport.pl ?

Do krytykujących selekcjonera Anglików tabloidów , dołączyli Ukraińcy. Nie mogą się pogodzić, że większość reprezentacji na Euro 2012 woli mieszkać w Polsce. Nawet część tych, które w grupie będą grać na Ukrainie wybierają bazy w naszym kraju. Tuż po losowaniu w Kijowie Fabio Capello wykluczył możliwość wyprowadzki z Krakowa , mimo że Anglia zagra w Kijowie i w Doniecku. Zresztą już na początku listopada angielska federacja piłkarska (FA) podpisała umowę z Krakowem. Do Doniecka reprezentacja Anglii będzie miała 1500 km, do Kijowa 900 km. Samolotem z Krakowa to jednak około dwóch godzin.

Pod Wawelem pozostaną także Holendrzy, których los przypisał do Charkowa.

Ukraińcy próbują jednak namówić Anglików do zmiany decyzji. Podają m.in. przykład Francji, z którą piłkarze Capello są w grupie i Szwecji (zamienili Gdynię na Kijów). - Laurent Blanc właśnie odwiedził Donieck i wszyscy wiedzą, że tamtejsza baza jest jedną z najlepszych w Europie - twierdzi w BBC Kolesnikow. - Może angielscy działacze powinni zmienić decyzję. W Doniecku są trzy znakomite centra treningowe, kolejne w Kijowie i Charkowie. Wywodzimy się ze Związku Radzieckiego, ale w kwestii infrastruktury sportowej nasze ośrodki są lepsze niż wiele w Europie.

Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii dodaje, że decyzja Anglików nie ma większego sensu. - Nie czuję się obrażony, ale logika podpowiada, że powinieneś mieszkać i trenować tam, gdzie grasz - twierdzi Chandohij. - Angielscy kibice i tak przyjadą do nas, ale może zespół będzie zmęczony podróżami. Nie sądzę nawet, by Anglicy obejrzeli bazy na Ukrainie. A możemy zagwarantować najlepsze hotele i boiska w Doniecku i Kijowie.

Anglicy obawiają się, że kibice będą mieli problemy z podróżowaniem po Ukrainie. Z Doniecka do Kijowa jest 700 km. Wg BBC Ukraińcy planują uruchomienie szybkich pociągów, które pokonałyby ten dystans w pięć godzin. W Doniecku fani mogą mieć też problemy ze znalezieniem zakwaterowania, ale gospodarze zapewniają, że dostępne będą akademiki. - Kibice będą zdziwieni, kiedy przyjadą do nas - dodaje Chandohij. - Wszystko jest w trakcie remontu i mamy jeszcze trochę czasu [pół roku - przyp. red.]. Zaopiekujemy się kibicami, którzy mają bilety.

Angielski "The Sun" najmocniej krytykował Capello za wybór obiektu Hutnika na bazę treningową. Zamieścił wymowne zdjęcia i nazwał stadion kupą gruzu, błota i bagna. Były to fotografie trwającego na stadionie przy Suchych Stawach remontu szatni właśnie dla reprezentacji Anglii. By miasto zdążyło spełnić wszystkie warunki Anglików, modernizacja rozpoczęła się trzy miesiące wcześniej niż zakładano.

Specjalny serwis Sport.pl o Euro 2012

Luksusowo? Zobacz gdzie Anglicy zamieszkają w Krakowie na Euro

Więcej o: