Euro 2012 w Poznaniu. Nasze plusy: tanie piwo. Nasze minusy: ceny noclegów

Tanie piwo i jedzenie, szumne życie nocne i optymalna pogoda, a także znakomite połączenia lotnicze - prasa w Irlandii, Chorwacji i Włoszech cieszy się, że kibice z tych krajów trafią właśnie do Poznania.

"Buzzing nightlife" - napisał o nocnych atrakcjach Poznania dziennik "The Irish Independent". Jego zdaniem w Poznaniu nie brakuje atrakcji. Jest mnóstwo knajp, pubów i miejsc do dobrej zabawy, a na dodatek jest bardzo tanio. Z jednym jednak wyjątkiem. - Ceny noclegów w Poznaniu są astronomiczne i to najwyższy koszt dla kibiców podczas Euro 2012. W hotelu Orbis Polonez w Poznaniu noc w dniu meczu Irlandia-Chorwacja kosztuje aż 439 euro - napisała irlandzka gazeta.

Podała także zachęcające ceny za piwo. - To tylko 1,72 euro i jest to cena piwa w restauracji. W sklepach jest jeszcze taniej - entuzjazmują się Irlandczycy, zakładając, że "Zielona Armia" kibiców z wyspy w tej sytuacji oblegnie wszystkie punkty w Poznaniu, gdzie dostępne będzie piwo. A chętnych na przyjazd jest ok. 100 tysięcy kibiców z Irlandii. - Posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji w Poznaniu to 23,68 euro - przeliczyła gazeta "The Irish Independent". - W McDonald's można zjeść za 3,99 euro, a paczka Marlboro kosztuje 3,07 euro - dodaje skwapliwie. Gazeta przestrzega przed podróżami polskimi drogami. - Są w złym stanie - pisze.

- Dobra wiadomość jest taka, że w Poznaniu jest dużo dobrego i taniego piwa oraz wysokiej jakości polskiej wódki. Zła wiadomość natomiast: nie ma tutaj w ogóle wina, albo jest kiepskie - informuje wybierających się do Poznania kibiców chorwackich "Hrvatska Time". Dodaje, że zgodnie z regulaminem UEFA na mecze z Włochami i Irlandczykami fani z Chorwacji mogą liczyć na 16 procent pojemności stadionu. - Daje nam to 6894 bilety - wylicza chorwacka gazeta.

Media we Włoszech twierdzą, że Poznań to świetne miejsce dla meczów "squadra azzura", gdyż włoscy kibice mogą się tu szybko i tanio dostać. - Dobrą ofertę ma dziś Ryanair, który lata tanio do Poznania z lotniska Orio al Serio w Bergamo - piszą. - Nie ma lotów na dni poprzedzające mecze w Poznaniu (14 czerwca, Włochy - Chorwacja i 18 czerwca, Włochy - Irlandia), ale kibice mogą przylecieć do Poznania dwa dni przed meczem. - Jest samolot do Poznania za 90 euro we wtorek 12 czerwca i w sobotę 16 czerwca za 69 euro - czytamy. Kibice Italii w tej sytuacji być może także nie będą w Poznaniu nocowali ze względu na wysokie ceny w hotelach. Włosi nie piszą, że do Poznania lata jeszcze Wizz Air, a Ryanair ma w swojej ofercie także loty z Rzymu.

Sporo miejsca poświęcają za to pogodzie. Nic dziwnego, Poznań we włoskiej świadomości do dziś kojarzy się ze śniegiem i mrozem, który rok temu zastał tu Juventus Turyn podczas meczu z Lechem. O wychowanku "Kolejorza" Bartoszu Salamonie, który gra w Brescii Calcio, włoscy dziennikarze napisali nawet, że jest "graczem rodem z mroźnego Poznania". Teraz przypominają, że choć Polska i Ukraina leżą dalej na północ niż Italia, czerwiec w tych krajach z pewnością będzie upalny. - Dobrze, że gramy w Poznaniu, gdyż jest to miasto chłodniejsze od np. Wrocławia czy miast ukraińskich - piszą. - We Wrocławiu są latem takie upały, że kibice po mieście chodziliby w klapkach. W Gdańsku za to jest zimno, a we Lwowie trzeba nosić zawsze parasol. Poznań pod tym względem jest optymalny. Temperatura będzie tu niższa niż 30 stopni Celsjusza.

Włoski portal euro2012.it podał kilka ciekawostek na temat Poznania. - Tutejsza drużyna piłkarska Lech należała kiedyś do polskich kolei. Dlatego nazywa się ją teraz "Kolejorz" (Ferrovieri) - czytamy. - Z Poznania pochodzili Hubert Wagner i Szymon Ziółkowski, którzy byli mistrzami olimpijskimi, a najbardziej znani poznaniacy to Krzysztof Komeda, Zygmunt Bauman i Małgorzata Dydek. Portal podaje informacje, iż poznańskie tramwaje i autobusy są pomalowane na zielono i żółto.

Poznań zorganizuje trzy mecze Euro 2012. 10 czerwca o godz. 20.45 zagrają tu Irlandia z Chorwacją, 14 czerwca o godz. 18 ugości mecz Włochy - Chorwacja, wreszcie 18 czerwca o godz. 20.45 zmierzą się tutaj Włochy i Irlandia.

Więcej o: