Charków kusi holenderskich kibiców i reprezentację

Rynek Wolności gotowy na przyjęcie 100 tysięcy fanów, zmodernizowane lotnisko, a dla reprezentacji nowoczesne centrum treningowe Metalistu.

Więcej o Euro 2012 w Krakowie na krakow.sport.pl ?

- Trzy mecze Holandii, a na dodatek jej starcie z Niemcami to ogromna nagroda dla Charkowa. To najciekawsze spotkanie fazy grupowej - twierdzi Oleksandr Jarosławskij na łamach holenderskiego dziennik Telegraaf, miliarder i sponsor wielu inwestycji w Charkowie przed Euro 2012. - Reprezentacja Holandii mogłaby zamieszkać pod Charkowie w pięciogwiazdkowym hotelu, który jest obok nowej bazy treningowej Metalistu.

Majątek Ukraińca ocenia się na 3,5 miliarda euro. W Charkowie sfinansował przebudowę stadionu na Euro 2012, wybudował 5-gwiazdkowy hotel Kijów, który będzie bazą UEFA, zmodernizował lotnisko i centrum treningowe Metalistu znajdujące się pod miastem.

W Charkowie strefa dla kibiców zlokalizowana na Rynku Wolności, który jest trochę większy od Rynku Głównego, ma [pomieścić 100 tys. fanów. Kraków planuje dla kibiców przeznaczyć Błonia i tam stworzyć fan-zone.

Holendrzy byli pierwszą reprezentacją, która potwierdziła, że ich bazą pobytową będzie Kraków. Zamieszkają w hotelu Sheraton, a będą trenować na stadionie Wisły. Mimo że Holandia wszystkie mecze grupowe rozegra w Charkowie, czyli ponad 1300 km od Krakowa, nie pojawiła się informacja, by zamierzali zmienić miejsce pobytu podczas Euro 2012. To się może jeszcze zmienić, bo reprezentacja mają jeszcze 10 dni, by ostatecznie potwierdzić centrum pobytowo-treningowe. Tak stało się np. w przypadku Szwecji, którzy tuż po piątkowym losowaniu zdecydowali się na Kijów, choć wcześniej byli przekonaniu do pobytu w Gdyni.

Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB) pod koniec października oficjalnie potwierdził, że pod Wawelem będzie centrum pobytowe Arjena Robbena i spółki. Teraz na oficjalnej stronie przypomina fanom, że Kraków jest bazą treningowo-pobytową i na mecze będzie samochodem trzeba jechać od czterech do 19 godzin.

Anglicy, którzy też zagrają w grupie na Ukrainie, wcześniej już podpisali umowę z Krakowem. Po losowaniu Fabio Capello potwierdził, że ich bazą pozostanie hotel Stary i stadion Hutnika.

Tak na Euro będzie mieszkać Holandia [GALERIA]