Jadą do Afryki promować Euro 2012

- Piłka to nie tylko okrągły przedmiot służący do uprawiania sportu. Dzięki niej zanikają granice, a ludzie otwierają serca - mówi Mateusz Zmyślony, pomysłodawca akcji ?Globall 2012?, której uczestnicy odwiedzili Gdynię

POLECAMY NASZ SERWIS SPECJALNY - Wszystko co chcesz, musisz oraz powinieneś wiedzieć o Euro 2012 w Gdańsku!

Z gdyńskiego portu odprawionych zostało pięć samochodów terenowych, które statkiem mają dotrzeć do Kapsztadu, gdzie 1 stycznia wystartuje wyprawa "Globall 2012". Zainicjowana przez Zmyślonego akcja to największa polska wyprawa transafrykańska, promująca przyszłoroczne mistrzostwa Europy, które odbędą się na stadionach Polski i Ukrainy.

11 uczestników zamierza pokonać 23 tys. km po afrykańskich bezdrożach. Odwiedzą 21 krajów, w których - jak to określa organizator "samozwańcza nieformalna reprezentacja Polski" - rozegra towarzyskie mecze z drużynami narodowymi poszczególnych państw, złożonych z dzieci. Dzięki temu mieszkańcy nawet najodleglejszych zakątków świata będą mieli być może jedyną okazję, by dowiedzieć się, co będzie się działo na gdańskiej PGE Arenie oraz w samym Gdańsku podczas czerwcowych finałów Euro 2012.

- Zabieramy ze sobą tysiąc piłek, które będziemy rozdawać dzieciom po każdym spotkaniu - mówi Zmyślony. - Mamy również jedną piłkę, taką wyjątkową, którą umieścimy na masce jednego z samochodów. Są na niej podpisy gwiazd piłki, m.in. Cesca Fabregasa, Robina van Persiego i Jerzego Dudka oraz znanych postaci polskiej kultury, jak Maciej Maleńczuk czy Krzesimir Dębski. Piłka będzie z nami podróżować z Kapsztadu do Warszawy symbolicznie łącząc dwie najważniejsze imprezy piłkarskie - mistrzostwa świata w 2010 r., które odbyły się w RPA i nasze Euro 2012.

Inicjatywa oprócz promowania mistrzostw Europy ma także propagować ideę tolerancji międzykulturowej.

- Okrągły kształt piłki odzwierciedla kulę ziemską, a zszyte ze sobą czarne i białe łaty pokazują, że sport jednoczy ludzi na wszystkich kontynentach - przekonuje Zmyślony.

Zakończenie wyprawy "Globall 2012" zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. Współorganizatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.

Jesteś kibicem z Trójmiasta? - to dlaczego jeszcze Cię nie ma na naszym Facebooku? Dołącz, polub, bądź na bieżąco! ?

POLSKIE STADIONY NA EURO 2012. CZY JESTEŚMY GOTOWI? CO ZROBIĆ, ŻEBY UEFA BYŁA ZADOWOLONA? ZOBACZ! [ZDJĘCIA]

Więcej o: