Eliminacje Euro 2012. Awans Niemców, kanonada Holandii

Największymi wydarzeniami piątkowych spotkań eliminacji Euro 2012 było zwycięstwo 6:2 reprezentacji Niemiec nad Austrią, które zapewniło naszym zachodnim sąsiadom awans do współorganizowanego przez Polskę i Ukrainę turnieju oraz pokonanie San Marino przez Holandię 11:0

Tutaj znajdziesz wszystkie wyniki piątkowych spotkań oraz aktualne tabele eliminacyjnych grup ?

GRUPA A

Niemcy - w dużej mierze dzięki hattrickowi Mesuta Oezila - wygrali z Austrią 6:2 i jako pierwszy zespół awansowali z eliminacji na Euro 2012. Austriacy, tak samo jak piłkarze Turcji, którzy pokonali Kazachstan 2:1 i Belgii, którzy zremisowali z Azerbejdżanem 1:1, mogą co najwyżej powalczyć o drugą pozycję. Zajmująca obecnie drugą lokatę Turcja ma do rozegrania jeszcze trzy mecze, a do Niemców traci już 11 punktów.

GRUPA B

Zwycięstwo 1:0 nad Macedonią mocno przybliżyło do awansu reprezentację Rosji. Szczególnie, że jej bezpośredni rywale - Irlandia i Słowacja - bezbramkowo ze sobą zremisowali. Dzięki temu "Sborna" na trzy spotkania przed końcem eliminacji prowadzi w grupie z 16 punktami. Irlandczycy i Słowacy tracą do niej zgodnie po dwa "oczka".

GRUPA C

Bardzo blisko awansu są już Włosi, którzy w piątek skromnie wygrali z Wyspami Owczymi 1:0. Po siedmiu spotkaniach mają 19 punktów, a druga Słowenia - 11 i to mimo że rozegrała jeden mecz więcej. W powiększeniu dystansu Włochom pomogła Estonia, która nieoczekiwanie pokonała Słoweńców 2:1. Tyle samo punktów co Słowenia po zwycięstwie 1:0 nad Irlandią Północną ma Serbia.

GRUPA D

W jednej z najbardziej wyrównanych grup bez zmian. Wszyscy trzej faworyci do awansu - Francja, Bośnia i Hercegowina oraz Rumunia - wygrali swoje spotkania. Najbliżej awansu na mistrzostwa Europy są "Trójkolorowi", którzy po wygranej 2:1 z Albanią są na pierwszym miejscu i mają trzy punkty przewagi nad zajmującą drugą pozycję Bośnią, a rozegrali o jeden mecz mniej niż Bośniacy.

GRUPA E

Pewnym krokiem po awans na Euro 2012 zmierza reprezentacja Holandii. Tym razem lider Grupy E rozgromił u siebie San Marino 11:0. Aż cztery gole zdobył gracz Arsenalu Robin van Persie. Tymczasem Szwedzi, którzy plasują się na drugiej pozycji, przegrali niespodziewanie z Węgrami i podobnie jak oni tracą do Holendrów sześć punktów.

GRUPA F

Ważne zwycięstwo odniosła reprezentacja Grecji. Podopieczni Fernando Santosa pokonali jednego z największych rywali - Izrael 1:0. Grecy mają trzy punkty przewagi nad Chorwacją, która pokonała na wyjeździe Maltę 3:1.

GRUPA G

Dobre wiadomości dla kibiców reprezentacji Anglii. Anglicy pokonali na wyjeździe Bułgarię 3:0 (dwa gole Wayne'a Rooneya), a Czarnogóra przegrała z Walią 2:1. Dzięki temu Anglicy mają nad Czarnogórcami trzypunktową przewagę. Inne zespoły się już nie liczą.

GRUPA H

Prowadzą z trzynastoma punktami Portugalia i Norwegia. Obie drużyny wygrały w piątek swoje spotkania - Portugalczycy z Cyprem 4:0 (dwa gole Cristiano Ronaldo) a Norwegowie z Islandią 1:0. Zajmująca trzecią pozycję Dania - pauzowała.

GRUPA I

Grała tylko Litwa z Liechtensteinem (0:0), ale to spotkanie nie miało większego znaczenia dla układu tabeli. Wciąż prowadzi Hiszpania z sześciopunktową przewagą nad Czechami.

Więcej o: