W Gdańsku kibiców na Euro 2012 odprawią w... hangarze

Ogłoszono przetarg na przebudowę istniejącego terminalu T1 lotniska w Gdańsku. Pasażerów czekają utrudnienia: z użytku wyłączona zostanie część parteru budynku.

POLECAMY - rozświetlona PGE Arena w pełnej krasie [ZDJĘCIA]

W budowanym właśnie terminalu T2 (będzie gotowy w przyszłym roku) znajdować się będą odloty krajowe oraz te do strefy Schengen. W starym terminalu T1 na pierwszym piętrze znajdą się odloty non-schengen, a na parterze hala przylotów. Oznacza to konieczność jego przebudowy. - Na całym parterze powstanie duża hala przylotów, przez co trzeba wyburzyć wiele istniejących pomieszczeń. Z kolei pierwsze piętro musi zostać odcięte od niższej kondygnacji, gdyż znajdować się będą tam pasażerowie po kontroli bezpieczeństwa wylatujący do krajów z poza strefy Schengen - tłumaczy Marzenna Krefft, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Nowa hala przylotów będzie znacznie większa niż obecna. Z dwóch do czterech powiększy się liczba taśmociągów, na których wyjeżdżają bagaże podróżnych. Mniej prac czeka pierwsze piętro, które w całości stanie się halą odlotów. Najważniejsze prace polegać będą na wymianie instalacji oraz odcięciu jej od parteru. Przebudowa będzie niestety uciążliwa dla pasażerów, gdyż musi być prowadzona w trakcie jego działania. - T1 musi zostać przebudowany do zakończenia budowy T2. Tak aby w dniu otwarcia nowego budynku, stary zaczął funkcjonować według nowych zasad - wyjaśnia Krefft. Nowy terminal ma zacząć działać na początku kwietnia 2012 r. Do tego momentu w starym terminalu działać będą wszystkie stanowiska check-in oraz kontroli bezpieczeństwa. - Chcemy, żeby prace były jak najmniej uciążliwe dla pasażerów. Dlatego najpierw wyłączymy lewą część parteru, która zostanie przebudowana. Po jej otwarciu przeniesiemy prace na prawą stronę - wyjaśnia Krefft. - W dniu otwarcia T2 przyloty odbywać się będą lewą i prawą stroną starego terminalu, a my przystąpimy do remontu środkowej części, tak aby była ona gotowa na Euro 2012.

POLECAMY - najnowsze zdjęcia z PGE Areny. Tu można grać!

Do mistrzostw przebudowany zostanie także hangar znajdujący się w pobliżu terminalu. Powstaną w nim stanowiska odprawy pasażerów, kontroli bezpieczeństwa i odbioru bagażu. Przed meczami będzie on pełnił rolę hali przylotów, a po meczach będzie zmieniał się w halę odlotów. - Obsługiwani będą w nim kibice przylatujący samolotami czarterowymi. To rozwiązanie stosowane podczas innych dużych imprez tego typu - dodaje Krefft. Co ciekawe, kibice z czarterów w ogóle nie będą korzystać z terminali T1 i T2. Przy hangarze będą na nich czekać autobusy, które od razu zawiozą ich do miasta. Prace przy przebudowie hangaru mają ruszyć na początku przyszłego roku. Tymczasem budowa nowego terminalu, jak zapewniają władze lotniska, idzie zgodnie z planem. Obecnie trwają prace przy fasadach, rozpoczyna się także montaż urządzeń systemu bagażowego. Termin zakończenia inwestycji to koniec lutego. Pierwszy pasażer zostanie odprawiony na początku kwietnia.'

Dyskutuj z ludźmi, a nie z nickami - odwiedź profil Trójmiasto.Sport.pl na Facebooku ?

ZACIEKAWIŁ CIĘ SIĘ TEN NEWS? KLIKNIJ "LUBIĘ TO" PONIŻEJ I SPRAW, ŻEBY ZAPOZNALI SIĘ Z NIM RÓWNIEŻ TWOI ZNAJOMI!

Więcej o: