Śląsk: galerię zbudują po Euro 2012. Idzie na sprzedaż

Galeria handlowa, którą Śląsk Wrocław miał zbudować obok nowego stadionu piłkarskiego, powstanie dopiero po Euro 2012. Galeria nie będzie finansować drużyny, ale natychmiast zostanie sprzedana.

Pomysł zbudowania galerii handlowej obok nowego stadionu piłkarskiego we Wrocławiu, był autorstwa miliardera Zygmunta Solorza oraz prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza - właścicieli piłkarskiego Śląska. Po zbudowaniu zyski z działalności galerii miały w całości być przeznaczane na zbudowanie silnego zespołu piłkarskiego. Przedsięwzięcie określono mianem "wehikułu finansowego", mającego zapewnić stały dopływ pieniędzy do klubowego budżetu. O pomyśle oficjalnie poinformowano w 2009 roku.

Właścicielem działki budowlanej o powierzchni 6,8 hektara stał się piłkarski Śląsk. Inwestycję wyceniano na około 150 mln euro, pozyskanych z bankowego kredytu. W wersji optymistycznej galeria o powierzchni 60 tys. metrów kwadratowych powinna powstać do grudnia 2011 roku. Ale podkreślano, że bardziej realny jest inny termin - Wielkanoc 2012.

Jednak przez dwa lata nie udało się zakończyć rozmów z bankami, dotyczącymi kredytu i budowa wciąż się nie rozpoczęła. Obok stadionu wykopano tylko ogromną dziurę - miejsce pod fundament przyszłej budowy. Dziś już wiadomo, że wszelkie terminy dotyczące tej inwestycji są nierealne. Co więcej całkowicie zmienia się koncepcja przeznaczenia galerii i finansowanie Śląska.

Budowa galerii rozpocznie się dopiero po zakończeniu Euro 2012, czyli nie wcześniej niż w lipcu 2012. Aby UEFA zezwoliła na rozgrywanie tam meczów podczas mistrzostw Europy wykopana dziura zostanie zalana betonem, który stanie się fundamentem pod budowę. Całość - na czas Euro 2012 - przykryją reklamy.

- Budowę galerii rzeczywiście zaczniemy dopiero po Euro 2012, szacujemy że potrwa to około dziesięciu miesięcy - mówi Józef Birka, przewodniczący rady nadzorczej Śląska i bliski współpracownik Zygmunta Solorza. - Zakładamy, że galeria powstanie w 2013 roku. Od pewno czasu dyskutowaliśmy o tym jak wykorzystać tę inwestycję, aby przynosiła zysk Śląskowi i zweryfikowaliśmy nasze pierwotne plany. Teraz po wybudowaniu chcemy galerię sprzedać a zysk przekazać do Śląska - zaznacza Józef Birka.

Przedstawiciele władz miasta wiedzą o zmianie koncepcji i nowym pomyśle na finansowanie Śląska.

Więcej o: