Polska - Litwa. Czego dowiedzieliśmy się z meczu z Litwą

Reprezentacja Polski zremisowała 0-0 z Litwą w ostatnim meczu przed wyjazdem do Francji na Euro 2016. Dla zawodników była to ostatnia szansa na przekonanie do siebie Adama Nawałki. Zobaczcie czego dowiedzieliśmy się po meczu z Litwą!
Mecz Polska-Litwa Mecz Polska-Litwa MICHAŁ ŁEPECKI

Reprezentacji warianty D, E, F...

Gdy w grudniu zapytaliśmy Roberta Lewandowskiego, czy niepokoi go, że przed Euro 2016 reprezentacja nie zagra z ani jednym finalistą turnieju, kapitan zasugerował, że ta drużyna nie tworzyła się podczas sparingów. - W trakcie eliminacji nie graliśmy ich wielu. Zdarzało się, że przyjeżdżaliśmy na mecz o punkty, a z drugiego terminu FIFA rezygnowaliśmy. Nie wpłynęło to na nas negatywnie - mówił Lewandowski. W spotkaniach z Serbią, Finlandią i Holandią Adam Nawałka sprawdzał nowe warianty, polerował schematy wypracowane w eliminacjach. Ale w sparingu z Litwą selekcjonerowi nie chodziło już o udoskonalanie gry. Reprezentacja pewnie nigdy już nie wyjdzie na boisko w tym składzie, wiadomo, że na prawej obronie w rankingu selekcjonera wyżej niż Kapustka są Jędrzejczyk i Piszczek, wiadomo, że ustawienie z jednym napastnikiem zostanie wykorzystane tylko w razie kontuzji albo dyskwalifikacji Lewandowskiego albo Milika. Słowem: w Krakowie nie oglądaliśmy wariantów A, B czy C, tylko raczej D, E i F. Ale w takim razie...

...po co był mecz z Litwą?

Selekcjoner potraktował krakowski sparing zadaniowo. Sprawdził piłkarzy wracających po kontuzjach (Warzyniak, Krychowiak), wystawił zawodników, którzy w klubach grali mało (Cionek, Błaszczykowski), dał odpocząć najbardziej eksploatowanym (Lewandowski, Piszczek). W dwóch czerwcowych sparingach wypuścił na boisko wszystkich 23 zawodników powołanych na mistrzostwa Europy. Selekcjoner dba o to, by każdy kadrowicz czuł się potrzebny, a piłkarze bardzo to doceniają. Efekt jest taki, że - jak mówił po awansie Szczęsny - do Francji Polska wyśle "samych ważnych piłkarzy".

Jaka kadra bez Lewandowskiego

Wnioskując wyłącznie ze spotkania w Krakowie, bez kapitana Polska ma trudności ze strzeleniem gola nawet zespołom, które tracą je zawsze - w eliminacjach litewskiego bramkarza pokonali nawet amatorzy z San Marino i Maltańczycy. A Polacy, choć kilka razy wydawali się blisko, nie dali rady. Minimalnie mylili się Grosicki i Błaszczykowski, zza pola karnego próbowali strzelać Mączyński i Kapustka. Ani jednej okazji do zdobycia bramki nie miał natomiast Milik. Ale to nie jego wina. Eksperymentalne zestawienie środka pola spowodowało, że napastnik Ajaxu został odcięty od podań, był równie osamotniony, jak Lewandowski w drużynie Waldemara Fornalika. Pamiętajmy jednak, że w listopadzie kadra - również bez Lewandowskiego - po dobrym meczu pokonała Czechy 3:1. Żeby przekonać się, czy istnieje życie bez kapitana, musielibyśmy to sprawdzić w meczu o stawkę. A tego wszyscy woleliby uniknąć.

Mecz Polska-Litwa Mecz Polska-Litwa MICHAŁ ŁEPECKI

Krychowiak gotowy

Najlepszą wiadomością sparingu w Krakowie było to, że Krychowiak zagrał aż 85 minut. 26-letni pomocnik w eliminacjach nie zszedł z boiska nawet na sekundę , wydawał się niezniszczalny. Jak wiele znaczy dla kadry, zobaczyliśmy w środowym spotkaniu z Holandią, gdy go zabrakło. Okazało się, że bez niego słabuje cały środek pola, że bez Krychowiaka koledzy grają gorzej niż z Krychowiakiem. Dlatego, gdyby piłkarz Sevilli nie był w 100 proc. gotowy na Euro 2016, reprezentacja otrzymałaby bardzo mocny cios. Spotkanie w Krakowie pokazało jednak, że Krychowiak jest gotowy. A jeśli jest gotowy w poniedziałek, będzie także gotowy na niedzielne spotkanie z Irlandią Północną.

Mecz Polska-Litwa Mecz Polska-Litwa MICHAŁ ŁEPECKI

I jedna rzecz, której się nie dowiedzieliśmy

Jeśli jednym z celów sparingu w Krakowie było utrudnienie zadania analitykom Irlandii Północnej, to z pewnością udało się go osiągnąć. Przed niedzielnym meczem teoretycznie znaków zapytania jest sporo, nie wiadomo, kto zagra na bramce, kto będzie partnerem Glika na środku obrony, kto wystąpi na lewej defensywie, kto stanie obok Krychowiaka w środku pola. Ale jeśli nie zdarzy się nic niespodziewanego, w Wyspiarzami Polska zagra w składzie: Szczęsny, Piszczek, Glik, Pazdan, Wawrzyniak, Błaszczykowski, Zieliński, Krychowiak, Grosicki, Milik, Lewandowski.