Albania i Cypr na Euro 2016? To możliwe! [PRZEGLĄD GRUP]

Na kolejkę przed końcem eliminacji Euro 2016 znamy 12 z 24 finalistów. Pozostało jednak jeszcze sporo niewiadomych. Tylko w "polskiej" grupie nikt jeszcze nie ma awansu. Czy Holandia i Cypr zagrają w barażach? Czy w niedzielę awansuje Albania? Która drużyna awansuje bezpośrednio z trzeciego miejsca?
Grupa A Grupa A sport.pl

Grupa A

Awans: Islandia, Czechy

Walka o baraże: Turcja, Holandia

Kluczowe mecze: wtorek - Turcja - Islandia, Holandia - Czechy

Zwycięstwo Turcji z Czechami sprawia, że tym pierwszym do zapewnienia sobie trzeciego miejsca brakuje zaledwie jednego punktu z Islandią w meczu u siebie. To by oznaczało czwarte miejsce dla Holendrów, którzy nie pojechaliby na Euro 2016. Co się musi stać, by trafili do baraży? Przede wszystkim muszą pokonać Czechy. Potem zaczną liczyć na zwycięstwo Islandii.

Grupa B Grupa B sport.pl

Grupa B

Awans: Belgia, Walia

Walka o baraże: Bośnia i Hercegowina, Izrael, Cypr

Kluczowe mecze: wtorek - Cypr - Bośnia, Belgia - Izrael

Jedyna grupa, w której nawet piąta drużyna ma szanse na baraże. Po pokonaniu Izraela na wyjeździe (2-1) Cypr stoi przed niesamowitą szansą. By zająć trzecie miejsce musi pokonać Bośnię u siebie i liczyć na to, że Izrael nie pokona Belgii na wyjeździe.

Na razie najbliżej trzeciego miejsca są Bośniacy, którzy podnieśli się po fatalnym starcie eliminacji (dwa punkty w pierwszych czterech meczach i dwanaście w ostatnich pięciu). Wygrana daje im baraże oraz remis przy założeniu, że Izrael nie wygra.

Grupa C Grupa C sport.pl

Grupa C

Awans: Hiszpania

Walka o awans: Słowacja, Ukraina

Kluczowe mecze: poniedziałek - Ukraina - Hiszpania, Luksemburg - Słowacja

Słowacja dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich spotkań na pewno awansuje na Euro po pokonaniu Luksemburga. Do drugiego miejsca wystarcza im również powtórzenie wyniku Ukrainy z Hiszpanią - jeśli Ukraińcy tylko zremisują, im też potrzeba tylko punktu.

Możliwe, że aż trzy drużyny wejdą z tej grupy bezpośrednio na Euro. Stanie się tak, jeśli swoje mecze wygrają Słowacy oraz Ukraińcy. Wtedy nasi wschodni sąsiedzi będą najwyżej klasyfikowaną drużyną z trzeciego miejsca.

Grupa D Grupa D sport.pl

Grupa D

Awans: nikt

Walka o awans: Niemcy, Polska, Irlandia

Kluczowe mecze: niedziela - Niemcy - Gruzja, Polska - Irlandia

Sytuację w tej grupie znamy najlepiej. Niemcy do zapewnienia sobie awansu potrzebują co najmniej remisu z Gruzją.

Za to by Polska zajęła drugie miejsce, wystarczy jej remis 0-0 i 1-1. Wyższe remisy sprawią, że to Irlandia będzie druga.

Istnieje jeden mało prawdopodobny - ale jednak - scenariusz w którym Niemcy nie jadą na Euro. Stanie się tak, jeśli przegrają u siebie z Gruzinami, a w Warszawie padnie remis. Wtedy trzy czołowe drużyny będą miały po 19 punktów. Zostanie utworzona mała tabela biorąca pod uwagę jedynie wyniki spotkań pomiędzy zainteresowanymi drużynami. W takim wypadku pierwsze miejsce przypadłoby Irlandii (6 pkt w meczach z Polską oraz Niemcami), a drugie Polakom (5 pkt). Niemcy byliby dopiero trzeci (4 pkt).

Grupa e Grupa e sport.pl

Grupa E

Awans: Anglia, Szwajcaria

Walka o baraże: Słowenia, Estonia

Kluczowe mecze: poniedziałek - Estonia - Szwajcaria, Litwa - Anglia, Słowenia - San Marino

Scenariusz w którym trzeciej pozycji nie zajmie Słowenia to science fiction. Musiałaby przegrać z San Marino. Choć Estonia i Litwa mają po 10 pkt, szans na awans nie ma już Litwa. Ma gorszy bilans bezpośrednich spotkań ze Słowenią. Estonia ma taki sam jak Słowenia, więc o wyższej pozycji decydowałby bilans bramek. Estonii wynosi -4, natomiast Słowenii +5. To oznacza, że Słoweńcy musieliby przegrać kilkoma golami z San Marino, a Estonia paroma wygrać ze Szwajcarią.

Możliwy jest scenariusz, w którym trzy drużyny mają po 13 pkt. I wtedy też do baraży wejdzie Słowenia, bo w meczach z Litwą i Estonią zdobyła 7 pkt. Estonia w starciach ze swoimi rywalami zdobyła o punkt mniej. Litwini tylko cztery.

Grupa F Grupa F sport.pl

Grupa F

Awans: Irlandia Północna

Walka o awans: Rumunia, Węgry

Kluczowe mecze: niedziela - Wyspy Owcze - Rumunia, Grecja - Węgry

Rumunia pojedzie na Euro, jeśli wygra na wyjeździe z Wyspami Owczymi. Nie jest to najtrudniejszy rywal, ale dwukrotnie pokonał Grecję, z którą Rumuni zdobyli "tylko" cztery punkty.

Węgry i tak mają ogromne szanse na awans z trzeciego miejsca jako drużyna z najlepszym bilansem. Ma aż 15 punktów w meczach z drużynami z pozycji 1-5. Miejsce może im zabrać jedynie Ukraina z grupy C, ale musiałaby wygrać z Hiszpanią.

Grupa g Grupa g sport.pl

Grupa G

Awans: Austria

Walka o awans: Rosja, Szwecja

Kluczowe mecze: Rosja - Czarnogóra, Szwecja - Mołdawia

By wejść bezpośrednio na Euro, Szwecja musi pokonać Mołdawię i kibicować Czarnogórze. Jeśli ta nie wygra z Rosją, Zlatan Ibrahimović i spółka będą musieli przebijać się przez baraże. Szwedów nie urządza remis w Rosji, bo z tym rywalem zremisowali 0-0 oraz przegrali 0-1.

Grupa H Grupa H sport.pl

Grupa H

Awans: Włochy

Walka o awans: Norwegia, Chorwacja

Kluczowe mecze: wtorek - Włochy - Norwegia, Malta - Chorwacja

Włochy nie mogą przegrać z Norwegią, by Chorwacja - przy zwycięstwie z Maltą - pojechała na Euro 2016. Nawet jeśli Chorwacja i Norwegia będą miały po 20 pkt, awansują ci pierwsi. U siebie wygrali w bezpośrednim meczu 5-1, a na wyjeździe przegrali tylko 0-2.

Grupa I Grupa I sport.pl

Grupa I

Awans: Portugalia

Walka o awans: Dania, Albania

Kluczowe mecze: niedziela - Armenia - Albania

Sytuacja jest tu bardzo prosta. Jako że to grupa pięciozespołowa, to Dania eliminacje już skończyła. Ma punkt przewagi nad Albanią i lepszy bilans bezpośrednich spotkań (0-0 u siebie i 1-1 na wyjeździe). To oznacza, że Albania musi wygrać na terenie ostatniej Armenii, by zanotować historyczny awans, jeden z najbardziej sensacyjnych w historii mistrzostw Europy.