Eliminacje mistrzostw Europy 2016. Kto awansował, kto może awansować, kto odpada z gry?

Tylko cztery zespoły biorące udział w kwalifikacjach są pewne promocji do przyszłorocznego Euro. Awans w kieszeni mają Anglicy, Czesi, Austriacy oraz Islandczycy. Kto może do dołączyć do tego grona po czwartkowej, przedostatniej kolejce eliminacji, a kto będzie musiał jeszcze poczekać?
Tabela grupy A Tabela grupy A Fot. Sport.pl

GRUPA A

Pewni awansu: Islandia, Czechy

Mogą zająć trzecie miejsce: Turcja, Holandia

Nie grają o nic: Łotwa, Kazachstan

W grupie A niemal już wszystko jasne. Niemal, bo o trzecie miejsce, które pozwoli zagrać w barażach, walczą Turcja i Holandia. W gorszej sytuacji są Holendrzy. Los nie jest tylko i wyłącznie w ich rękach. Zawodnicy Danny?ego Blinda muszą wygrać mecze z Kazachstanem i Czechami oraz liczyć, że Turcy przegrają któreś ze swoich spotkań - oni z kolei zmierzą się z z pewnymi awansu Czechami i Islandią.

Zdjęcie Laser Piłka Nożna Supreme Zdjęcie Meteor Piłka nożna Crystal Zdjęcie SPOKEY Piłka nożna 80617
Laser Piłka Nożna Supreme Meteor Piłka nożna Crystal SPOKEY Piłka nożna 80617
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Tabela grupy B Tabela grupy B Fot. Sport.pl

GRUPA B

Pewni awansu: nikt

Mogą zająć dwa pierwsze miejsca: Walia, Belgia, Izrael

Mogą zająć trzecie miejsce: Bośnia i Hercegowina, Cypr

Nie gra o nic: Andora

W grupie B najbliżej promocji są Walijczycy, którzy do awansu potrzebują ledwie jednego punktu zdobytego w dwóch ostatnich meczach. Zagrają z Bośnią i Hercegowiną oraz Andorą. Z kolei Belgia do bezpośredniego awansu potrzebuje dwóch ?oczek?. Dwa ostatnie spotkania rozegra z Andorą oraz Izraelem. W rywalizację o baraż w lepszej sytuacji jest Bośnia. Cypr nie dość, że musi wygrać oba mecze, to czeka także na wpadkę konkurenta.

Tabela grupy C Tabela grupy C Fot. Sport.pl

GRUPA C

Pewny awansu: nikt

Mogą zająć dwa pierwsze miejsca: Hiszpania, Słowacja, Ukraina

Nie grają o nic: Białoruś, Luksemburg, Macedonia

Jeśli Hiszpania wygra z Luksemburgiem, zapewni sobie awans. Jeśli zaś straci punkty, będzie musiała odrobić stratę w ostatnim meczu z Ukrainą. Ukraińcy są zaś bliżsi zajęcia trzeciego miejsca niż bezpośredniego awansu. Nasi wschodni sąsiedzi musieliby wygrać dwa ostatnie mecze i liczyć na wpadkę Słowacji. Jeśli Słowacy wygrają jeden z dwóch ostatnich meczów - a grają z Białorusią i Luksemburgiem - awansują nie oglądając się na rywali.

Tabela grupy D Tabela grupy D Fot. Sport.pl

GRUPA D

Pewny awansu: nikt

Mogą zająć dwa pierwsze miejsca: Niemcy, Polska, Irlandia

W grze: Szkocja

Nie grają o nic: Gruzja, Gibraltar

Mistrzom świata do awansu brakuje już tylko punktu. Dołączyć do zawodników Joachima Loewa mogą Polacy - o ile w czwartek pokonają Szkocję. Sytuacjach Szkotów jest bardziej skomplikowana. Potrzebują czterech punktów w dwóch meczach, a i tak muszą oglądać się na wyniki konkurentów.

Tabela grupy E Tabela grupy E Fot. Sport.pl

GRUPA E

Pewna awansu: Anglia

Mogą zająć dwa pierwsze miejsca: Szwajcaria, Słowenia, Estonia

W grze: Litwa

Nie gra o nic: San Marino

Anglia jest pierwszym zespołem eliminacji, który uzyskał awans na Euro 2016. Dołączyć do Anglików może Szwajcaria. Jeśli chce być pewna bezpośredniej promocji, musi w dwóch ostatnich meczach ugrać cztery punkty. To dlatego, że na Szwajcarów wciąż naciska Słowenia. Jeśli oba zespoły zdobędą tyle samo punktów, wyżej będzie Słowenia - ma bowiem lepszy bilans bezpośrednich meczów . Nieciekawa jest sytuacja Estończyków, którzy muszą pokonać Anglię oraz Szwajcarię oraz liczyć, że Szwajcaria i Słowenia przegrają oba swoje mecze. Estończykom bliżej więc do baraży.

Tabela grupy F Tabela grupy F Fot. Sport.pl

GRUPA F

Pewny awansu: nikt

Mogą zająć dwa pierwsze miejsca: Irlandia Północna, Rumunia, Węgry

Wciąć w grze: Finlandia

Nie grają o nic: Wyspy Owcze, Grecja

Dwa punkty w meczach z Grecją i Finlandią zapewnią Irlandczykom awans. Z kolei wygrana w najbliższym meczu z Grecją zagwarantuje im pierwsze miejsce. Druga Rumunia, która ma gorszy bilans bezpośredni z Węgrami, musi wygrać dwa ostatnie mecze z Finlandią oraz Wyspami Owczymi. Finom do gry w barażach mogą nie wystarczyć nawet dwa zwycięstwa na koniec eliminacji.

Tabela grupy G Tabela grupy G Fot. Sport.pl

GRUPA G

Pewna awansu: Austria

Mogą zająć dwa pierwsze miejsca: Rosja, Szwecja, Czarnogóra

Nie grają o nic: Liechtenstein, Mołdawia

Wygrana 7:0 z Liechtensteinem pozwoliła Rosji pozostać w grze o awans na Euro 2016. Jeśli "Sborna" wygra z Mołdawią, a Szwecja i Czarnogóra pogubią punkty, zajmie drugie miejsce i na turniej zakwalifikuje się bezpośrednio. Szwedzi są dwa punkty za Rosją.

Tabela grupy H Tabela grupy H Fot. Sport.pl

GRUPA H

Pewny awansu: nikt

Mogą zająć dwa pierwsze miejsca: Włochy, Norwegia, Chorwacja

Wciąż w grze: Bułgaria

Nie grają o nic: Azerbejdżan, Malta

Włosi i Norwegowie są już pewni zajęcia miejsca w pierwszej trójce. Jeśli Italia wygra na wyjeździe z Azerbejdżanem, a Chorwacja pogubi punkty z Bułgarią, będzie pewna bezpośredniego awansu. Druga Norwegia gra u siebie z Maltą i musi wygrać, tym bardziej że w ostatnim meczu eliminacji mierzy się z Włochami. A za plecami jest przecież Chorwacja, na dodatek z lepszym bezpośrednim bilansem.

Tabela grupy I Tabela grupy I Fot. Sport.pl

GRUPA I

Pewny awansu: nikt

Mogą zająć dwa pierwsze miejsca: Portugalia, Dania, Albania

Nie grają już o nic: Armenia, Serbia

Remis w meczu Portugalczyków z Duńczykami da tym pierwszym, liderom grupy, bezpośredni awans na mistrzostwa. Cristiano i spółka mogą awansować nawet w sytuacji, gdy w starciu z Danią przegrają, a trzecia Albania wygra. Tyle że wówczas muszą wygrać ostatni mecz eliminacji z Serbią. Jeśli zaś Dania nie wygra najbliższego spotkania z Portugalią, na jej miejsce może wskoczyć Albania - o ile pokona Serbię. Jeśli Albania najbliższy mecz przegra, a Dania i Portugalia wygrają, wówczas będzie trzecia i zagra w barażach.

Drużyny z trzecich miejsc Drużyny z trzecich miejsc Fot. flashscore.pl

Kto awansuje z trzeciego miejsca?

Łatwo zapomnieć o tym, że jedna drużyna z trzeciego miejsca awansuje na Euro 2016 bezpośrednio. Kto to może być? Sytuacja obecnie wygląda tak (źródło: flashscore.pl). Trudno jednak zanalizować tę tabelkę ze względu na zbyt wiele zmiennych. Np. najlepsza obecnie Ukraina zagra z Macedonią - i nie wiadomo, czy ten wynik będzie się liczył.

W tej tabelce nie brane pod uwagę są mecze z ostatnimi drużynami, a Macedonia jest obecnie ostatnia ze stratą punktu do Luksemburga. Chorwaci ostatni "punktowany" mecz zagrają z Bułgarią, natomiast Węgry z Wyspami Owczymi lub Grecją. Albańczykom grającym w pięciozespołowej grupie I będą liczyć się wyniki zarówno z ostatnich spotkań z Serbią oraz Armenią.