El. Euro 2016. Czego dowiedzieliśmy się z meczu ze Szkocją

Historia drużyny Beenhakkera pokazuje, że zwycięstwa na starcie ze słabeuszem (Gibraltar) i faworytem (Niemcy) grupy oraz remis z europejskim średniakiem (Szkocja), niczego nie oznaczają. Piłkarzy Nawałki wciąż dzieli długa droga od francuskich mistrzostw Europy - pisze Michał Szadkowski po meczu Polska - Szkocja 2:2 w eliminacjach Euro 2016.
Waldemar Sobota w meczu Polska - Szkocja Waldemar Sobota w meczu Polska - Szkocja CZREK SOKOLOWSKI/AP

Test oblany

Mecz ze Szkocją miał pokazać, czy Adam Nawałka przez rok nauczył piłkarzy tego, czego nie zdołał im przekazać Waldemar Fornalik. Mieliśmy dowiedzieć się, czy Polacy potrafią przejąć inicjatywę, narzucić swój styl gry, budować atak pozycyjny, różnorodnie najeżdżać pole karne. W meczach z Gibraltarem i Niemcami nie mogliśmy tego zobaczyć, bo outsider pozwalał Polakom na wszystko, a z mistrzami świata Biało-Czerwoni mogli grać z kontry, czyli tak, jak lubią najbardziej. Problem w tym, że do końca eliminacji Euro 2016 reprezentacja tylko jeszcze raz będzie mogła cofnąć się i zdobywać bramki po szybkich atakach - w rewanżu z Niemcami. Pozostałe mecze (wyłączając rewanż z Gibraltarem) będą wyglądały jak wtorkowy - jeśli Polacy nie wykreują sobie szansy na gola, to go nie strzelą. Mało prawdopodobne, by w listopadzie rzuciła się na nich Gruzja, która we wtorek zdobyła pierwsze punkty w eliminacjach (3:0 z Gibraltarem). To zła wiadomość, bo we wtorek...

Zdjęcie Nike performance phelon fg korki lanki (n1243a09u-h11) Zdjęcie CNIKE40: piłka Nike Zdjęcie NIKE Koszulka Polska 578322
Nike performance phelon fg ... CNIKE40: piłka Nike NIKE Koszulka Polska 578322
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
materiały partnera: Okazje.info

...oddali rywalom piłkę

Do przerwy Szkoci rozgrywali ją przez 60 procent czasu. Do momentu, gdy wyszli na prowadzenie, byli przy piłce 57 procent, w całym meczu - przez 54 procent czasu. Na wyjeździe, w meczu, którego nie byli faworytami. Owszem, większość podań wymieniali daleko od bramki Wojciecha Szczęsnego, ale przecież to Polacy powinni być zainteresowani tym, żeby jak najszybciej ją odebrać i zacząć akcje ofensywną. Gospodarze prowadzili przecież we wtorek tylko 6 minut. Gdy już do piłki dopadali, nie mieli pomysłu, jak przedostać się pod pole karne. Skrzydłowi - Kamil Grosicki i Waldemar Sobota rzadko decydowali się na rajdy, o budowaniu akcji środkiem nie było mowy, Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Mączyński skupili się na destrukcji. Mecz na Stadionie Narodowym pokazał też...

Zdjęcie Adidas Performance F5 FG Korki Lanki (AD543A0Y9-Q11) Zdjęcie adidas Performance PREDATOR LZ FG Korki Lanki (AD543A0Z7-Q11) Zdjęcie Nike performance phelon fg korki lanki (n1243a09u-h11)
Adidas Performance F5 FG Ko... adidas Performance PREDATOR... Nike performance phelon fg ...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
materiały partnera: Okazje.info
Robert Lewandowski Robert Lewandowski KACPER PEMPEL/REUTERS

...wady ustawienia 4-4-2

Na mecz z mistrzami świata Nawałka nieoczekiwanie wystawił dwóch napastników i okazało się to dobrą decyzją. W sobotę Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski niewiele jednak mieli wspólnego z klasycznymi snajperami, ich praca polegała na budowaniu kontrataków. Milik strzelił pierwszego gola, a Lewandowski wypracował drugiego. Ze Szkocją piłkarz Ajaxu długimi momentami był niewidoczny, wyraźnie brakowało też kogoś, kto mógłby dograć piłkę zawodnikowi Bayernu. Nawałka planował zresztą grać jedynym napastnikiem, za którym miał biegać Matreusz Klich. Ale 24-letni rozgrywający przywarł do ławki Wolfsburga, słabo zagrał z Gibraltarem i wypadł z kadry. Milik na Stadionie Narodowym obronił się golem, ale nie da się powiedzieć, by był to efekt współpracy z Lewandowskim.

Zdjęcie CNIKE40: piłka Nike Zdjęcie Nike Performance MAGISTA ONDA SG Korki wkręty żółty (N1243A0CJ-E11) Zdjęcie Nike performance phelon fg korki lanki (n1243a09u-h11)
CNIKE40: piłka Nike Nike Performance MAGISTA ON... Nike performance phelon fg ...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
materiały partnera: Okazje.info

Eliminacje na kolejce górskiej

Powiększenie turnieju do 24 zespołów, eliminacje, z których awansują dwie drużyny z każdej grupy oraz najlepsza z trzecich miejsc (pozostałe zagrają w barażach), sprawiły, że możecie zapomnieć o wszystkim, co wiecie o futbolu. Jeśli Niemcy pierwszy raz w historii przegrywają z Polską, a potem remisują u siebie z Irlandią, którą w poprzednich eliminacjach pobili w Dublinie 5:1, to znaczy, że dzieje się coś dziwnego. Przecież oni w kwalifikacjach ostatnich trzech wielkich turniejów z 30 meczów wygrali 27! Nie zdziwcie się, jeśli punkty w meczach z zespołami teoretycznie lepszymi zdobędzie Gruzja, nie wiadomo, ile będzie kosztowała Polaków strata punktów ze Szkocją (przy równej ich liczbie o kolejności w tabeli decydują bezpośrednie mecze), bo nie sposób wykluczyć, że Biało-Czerwoni wygrają w Glasgow.

Zdjęcie CADID57: piłka Adidas Zdjęcie RGER12: Niemcy - koszulka Adidas
CADID57: piłka Adidas RGER12: Niemcy - koszulka A...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
materiały partnera: Okazje.info
Polska - Szkocja Polska - Szkocja CZREK SOKOLOWSKI/AP

Euforia zabroniona

W eliminacjach dwóch ostatnich mistrzostw świata (2014 i 2010) i ostatnich mistrzostw Europy (2012) tylko trzy razy zdarzyło się, by zespół, który na starcie zdobył co najmniej siedem punktów w trzech meczach, skończył kwalifikacje na miejscu niższym niż trzecim. Walkę o Euro 2012 od dwóch zwycięstw i remisu zaczęła Austria, ale skończyła na czwartym miejscu w grupie. Na tej samej pozycji wylądował Izrael, który na początku eliminacji mundialu 2010 pokonał Luksemburg i Łotwę oraz zremisował ze Szwajcarią. Finisz kwalifikacji do tego turnieju spartaczyła też Polska. Najpierw były remis ze Słowenią oraz zwycięstwa z San Marino i Czechami, a potem wpadki i dopiero piąte miejsce w grupie. Historia drużyny Beenhakkera pokazuje, że zwycięstwa na starcie ze słabeuszem (Gibraltar) i faworytem (Niemcy) grupy oraz remis z europejskim średniakiem (Szkocja), niczego nie oznaczają. Piłkarzy Nawałki wciąż dzieli długa droga od francuskich mistrzostw Europy.

Zdjęcie NIKE Koszulka Polska 578322 Zdjęcie Nike Koszulka Polska SS Stadium 578322-611
NIKE Koszulka Polska 578322 Nike Koszulka Polska SS Sta...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
materiały partnera: Okazje.info
Więcej o: