Jak wygląda stadion przed Euro? Sprawdziliśmy

Do rozpoczęcia Euro 2012 w Polsce zostało 11 dni. Tymczasem na stadionie budowane jest zaplecze techniczne dla setek dziennikarzy i tysięcy kibiców. Zobaczcie, jak wyglądają ostatnie przygotowania

Wnętrze stadionu

Na Stadionie Miejskim w Poznaniu trwają ostatnie przygotowania do Euro 2012. Rozłożona jest już m. in. nowa trawa, która kosztowała 450 tys. zł. Aby pomóc jej rosnąć, gdy kopuła budynku tworzy na boisku cień, ustawiane są specjalne, doświetlające lampy (na zdjęciu po prawej stronie).

Szczegółowe wytyczne

UEFA ma jasne wytyczne, jak ma wyglądać trawa w czasie mistrzostw. Podczas oficjalnych treningów i meczów trawa musi mieć długość 23 milimetrów. Na murawie utworzonych zostanie 18 równoległych pasów o szerokości od 5,5 do 6,1 metra. Zgodnie z wytycznymi UEFA, trawa musi być skoszona najpóźniej do godziny 10 w dniu meczu.

Trybuna komentatorska

Dla setek dziennikarzy, którzy będą relacjonować rozgrywki, przygotowano specjalną strefę. Komentatorzy będą mieli świetne warunki - wygodne siedzenia, dwa ekrany (każdy) i dostęp do szybkiego, przewodowego internetu.

Specjalny most na kable

Infrastruktura stadionu, którą na co dzień wykorzystuje się do transmisji meczów, jest zbyt uboga na potrzeby Euro 2012. Dlatego partner technologiczny mistrzostw - firma Orange - przygotowała dodatkowe okablowanie i urządzenia. Kabli jest tak wiele, że z tyłu stadionu powstał dla nich specjalny most.

Kable

Długość kabli, które położono tylko po to, aby zapewnić transmisje, trzeba liczyć w kilometrach. A jest ich grubo ponad 300, więcej niż wynosi odległość z Poznania do Warszawy.

Prąd

UEFA nie pozostawia nic przypadkowi. Obok stadionu w kilku miejscach ustawiono czerwone kontenery, w których znajdują się potężne agregaty prądu.

Press Center

Pomieszczenie, z którego na co dzień korzystają dziennikarze relacjonujący mecze, jest za małe na potrzeby Euro 2012. Dlatego w pobliżu areny ustawiono tymczasowy, klimatyzowany budynek. W środku pomieści się ok. 500 korespondentów. Przewidziano, że jednocześnie z internetu przewodowego korzystać może do 300 osób, kolejne 200 z bezprzewodowego.

A co w przypadku awarii? Gdyby chodziło o zwykłego klienta, czas obsługi trwać może do 24 godzin. W przypadku problemów podczas Euro czas naprawy liczony jest w sekundach. Aby przyspieszyć proces, wadliwy sprzęt nie będzie naprawiany na miejscu, a od razu wymieniany na nowy.

Labirynt

Zanim piłkarze po meczu opuszczą poznańską arenę, czeka ich ostatnia przeprawa - długi labirynt między barierką oddzielającą ich od dziennikarzy a ścianką z logotypami sponsorów mistrzostw.

Pokoje

Pod trybunami czekają już pokoje dla osób i postaci towarzyszących rozgrywkom. Swój pokój mają nawet Sławek i Slavko...

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.