Za ile oni budują? Nowe stadiony na wielkie imprezy z ostatnich miesięcy

Euro 2012 to niejedyna wielka impreza, na którą w ostatnich kilku czy kilkunastu miesiącach wybudowano nowe stadiony. Piłkarski mundial, Puchar Świata w rugby, igrzyska Panamerykańskie, igrzyska olimpijskie to tylko niektóre imprezy, które potrzebowały nowych lub gruntownie zmodernizowanych obiektów. Ile one kosztowały? Oto przykłady.

Eden Park

Wszystkie mecze odbywały się na zmodernizowanych stadionach. Organizatorzy planowali zbudować jeden nowy duży obiekt (na 60 tys. widzów), ale wobec sprzeciwu opinii publicznej i braku wsparcie miejscowych władz - zrezygnowali. Obiekt miał kosztować 497 mln dolarów nowozelandzkich (czyli 1,2 mld złotych).

Najwięcej kosztowała modernizacja stadionu Eden Park w Auckland - 256 mln dolarów czyli 641 mln złotych.

Estadio Omnilife

Igrzyska Panamerykańskie odbywają się co cztery lata w roku przedolimpijskim. W 2011 r. gospodarzem jest Guadalajara. Główną areną igrzysk został wybudowany w 2010 r. Estadio Omnilife, który może pomieścić 49,8 tys. widzów. Kosztował 200 mln dolarów czyli 628 mln złotych.

Stadion w Shenzhen

Największym stadionem wybudowanym na tegoroczną uniwersjadę w Chinach był nowy stadion w Shenzhen. Może pomieścić 60 tys. widzów. Koszt jego budowy wyniósł równowartość 1,7 mld złotych.

Stadion Olimpijski w Londynie

Oddany w tym roku do użytku stadion olimpijski w Londynie może pomieścić 80 tys.widzów. Jego budowa kosztowała 486 mln funtów czyli 2,44 mld złotych.

To jedyny w tym gronie stadion droższy niż nasz Narodowy (koszty budowy to 1,9 mld złotych)

Cape Town Stadium

W ubiegłym roku rozgrywane były tutaj piłkarskie mistrzostwa świata. Stadion został otwarty 14 grudnia 2009 r. Może pomieścić 55 tys. widzów. Jego budowa kosztowała 600 mln dolarów, czyli 1,9 mld złotych.

To był najdroższy nowy stadion na mundial 2010.

Peter Mokaba Stadium

W ubiegłym roku odbywały tu się mecze piłkarskich mistrzostw świata. Stadion Peter Mokaba może pomieścić 42 tys. widzów. Kosztował tylko 150 mln dolarów czyli 474,5 mln złotych.

Mbombela Stadium

Najmniejszy i najtańszy obiekt na piłkarskie mistrzostwa świata 2010. Może pomieścić 40 tys. widzów. Kosztował 140 mln dolarów czyli 442 mln złotych.

- Na mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii nie było żadnego stadionu, który dorównywałby obiektom w Gdańsku czy Doniecku - powiedział dyrektor operacyjny UEFA Events S.A. Martin Kallen. Jak prezentują się dwa najpiękniejsze obecnie stadiony w Europie? Dowiesz się z naszej galerii. Na zdj. Donbass Arena w Doniecku - Na mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii nie było żadnego stadionu, który dorównywałby obiektom w Gdańsku czy Doniecku - powiedział dyrektor operacyjny UEFA Events S.A. Martin Kallen. Jak prezentują się dwa najpiękniejsze obecnie stadiony w Europie? Dowiesz się z naszej galerii. Na zdj. Donbass Arena w Doniecku Fot. Sergey Vaganov AP

Donbas Arena

Pierwszy stadion gotowy na Euro 2012. Jego budowa została ukończona w 2009 r. Może pomieścić 51 tys. kibiców. Jego budowa kosztowała 300 mln euro - czyli 1,3 mld złotych.

Całość kosztów zapłacił Rinat Achmietow, którego klub - Szachtar Donieck - gra na co dzień na tym stadionie.

Stadion Olimpijski w Kijowie

Arena przyszłorocznego finału Euro 2012. Oddana do użytku 8 października 2011 r. Może pomieścić 70 tys. widzów. Kosztowała 550 mln dolarów czyli 1,7 mld złotych.

Aviva Stadium

Stadion w Dublinie wybudowany jako stadion narodowy dla irlandzkiej reprezentacji w rugby i piłce nożnej. Został oddany do użytku w 2010 r. Jedna z aren, odbywającego się rokrocznie, Turnieju Sześciu Narodów w rugby (nieoficjalne mistrzostwa Europy). Może pomieścić 51 tys. widzów. Budowa kosztowała 410 mln euro czyli 1,7 mld złotych.

Nasz stadiony na Euro

Dla porównania warto przypomnieć, ile kosztują nasze stadiony na Euro 2012:

Stadion Narodowy w Warszawie (na zdjęciu) - pojemność 55 tys. widzów - koszt 1,9 mld zł

Stadion PGE Arena w Gdańsku - pojemność 42,5 tys. widzów - koszt 775 mln zł

Stadion Miejski w Poznaniu - pojemność 46 tys. widzów - koszt 713 mln zł

Stadion Miejski we Wrocławiu - pojemność 44,5 tys. widzów - koszt 853,4 mln zł