Najdroższe stadiony świata i nasz Narodowy

To nieprawda, że budujemy w Polsce bardzo drogie stadiony na Euro 2012. Światowi liderzy budowali o wiele drożej i to wcale nie dużo większe obiekty. W zestawieniu staraliśmy się jak najbardziej zobiektywizować kwoty (m.in. uwzględniając inflację), aby ranking był jak najbardziej wiarygodny. Te próby są oczywiści bardzo dyskusyjne, bo np. funt cztery lata temu kosztował 2 dolary, a dziś tylko 1,55.

Stadion olimpijski w Londynie

Został ukończony w lecie br. Będzie areną przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie. Potem będą tu grać piłkarze West Hamu (prawdopodobnie).

Koszt budowy: 486 mln funtów czyli 558 mln euro

British Columbia Palace Stadium w Vancouver

Został otwarty 19 czerwca 1983 r. Kosztował wtedy 126 mln dolarów kanadyjskich (równowartość 260 mln dolarów w 2011 r.). W tym roku został poddany renowacji. Zyska też nowy dach. W sumie będzie to kosztować 563 mln dolarów kanadyjskich.

Stadion może pomieścić 52 tys. widzów. Tutaj odbyły się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich w 2010 r. Na co dzień gra tutaj drużyna futbolu kanadyjskiego BC Lions i występujący w piłkarskiej lidze MLS zespół Vancouver Whitecaps.

Koszt budowy i przebudowy w sumie: 823 mln dolarów kanadyjskich czyli 583 mln euro

Emirates Stadium w Londynie

Stadion, który należy do klubu Premier League - Arsenalu Londyn - może pomieścić 60,3 tys. Został oddany do użytku w czerwcu 2006 r.

Koszt budowy (uwzględniając inflację): 631 mln euro

Roger Center w Toronto Roger Center w Toronto

Rogers Centre w Toronto

Ten obiekt, z którego korzystają najczęściej zawodnicy futbolu kanadyjskiego (Toronto Argonauts w CFL) i baseball (Toronto Blue Jays w MLB) może pomieścić 55 tys. widzów. Bywały tu jednak takie imprezy jak Wrestlemania X8, która zgromadziła 68 tys. kibiców. Stadion został wybudowany w 1989 r. i początkowo nosił nazwę SkyDome.

Koszt budowy: 570 mln dolarów kanadyjskich, a uwzględniając inflację - 914 mln dolarów czyli 653,5 mln euro.

Stade de France

Stadion wybudowany na piłkarskie mistrzostwa świata w 1998 r. Może pomieścić 81 tys. widzów. Grają tu przede wszystkim piłkarze i rugbiści (była to jedna z aren Puchar Świata w rugby w 2007 r.), odbywają się tu także koncerty.

Koszt budowy w 1998 r. to 412 mln euro. To szacunki, bowiem wtedy jeszcze we Francji płacono we frankach. Trudno przeliczyć koszt budowy na dzisiejsze kwoty. Można przyjąć w dużym przybliżeniu, że to ok. 700 mln euro dziś.

ANZ Stadium

Stadion olimpijski w Sydney, zwany też Australia Stadium, został oddany do użytku w 2000 r. Podczas igrzysk mógł pomieścić 110 tys. widzów. Potem widownia została zmniejszona do 83,5 tys. miejsc. Stadion służy zawodnikom futbolu australijskiego (Sydney Swans), rugbistom (Canterbury-Bankstown Bulldogs, South Sydney Rabbitohs w National Rugby League i New South Wales Waratahs w Super Rugby) oraz krykiecistom (Sydney Thunder).

W 2000 r. wybudowanie stadionu kosztowało 690 mln dolarów australijskich, uwzględniając inflację to 955 mln dziś, czyli 711 mln euro.

Wembley (nowy stadion) w Londynie

Nowy stadion Wembley powstał w miejscu starego, wybudowanego w 1923 r. Obecny powstawał w latach 2003-2006. Został otwarty w marcu 2007 r. Pierwszym oficjalnym meczem był rozegrany tutaj 17 maja 2007 finał Pucharu Anglii.

Stadion należy do angielskiego związku piłki nożnej (FA).

Jego budowa pochłonęła 757 mln funtów, uwzględniając inflację byłoby to dziś 783 mln, czyli 897 mln euro.

Warto tutaj dodać, że swego czasu nowe Wembley było uważane za najdroższy stadion wszech czasów, ale wynikało to z wysokiego wtedy kursy brytyjskiego funta w stosunku do euro (cztery lata temu było to 1,40 a dziś 1,14).

Cowboys Stadium

Stadion futbolu amerykańskiego w Arlington, gdzie grają Dallas Cowboys - najpopularniejszy zespół NFL - został otwarty w czerwcu 2009 r. Oficjalnie pojemność stadionu to 80 tys. widzów, ale po uwzględnieniu miejsc stojących na trybunach może zmieścić się 111 tys. kibiców. Pierwszy mecz sezonu 2009, w którym Cowboys grali z New York Giants oglądało 105 tys. widzów. Średnia widzów na stadionie w poprzednim sezonie to 87 tys. widzów, czyli więcej niż oficjalna pojemność obiektu.

Koszt budowy - 1,3 mld dolarów (uwzględniając inflację 1,37 mld) czyli 999 mln euro

Stadion Olimpijski w Montrealu

Został wybudowany na igrzyska olimpijskie w 1976 r. Od tamtego czasu służył zawodnikom futbolu kanadyjskiego, baseballistom, piłkarzom. Ma trybuny, które mogą pomieścić 66 tys. kibiców. Podczas organizowanych tutaj koncertów pojemność jest większa (rekord to 78 tys. na koncercie Pink Floyd).

Stadion miał początkowo kosztować 134 mln dolarów kanadyjskich. W ciągu jego budowy koszty wzrosły prawie dwukrotnie do (264 mln). Pięć lat temu władze Montrealu, do których należy stadion, podały do publicznej wiadomości, że suma wszystkich kosztów, jakie pochłonęła budowa, a potem remonty stadionu oraz spłacanie pożyczki zaciągniętej na ten cel to w sumie 1,47 mld dolarów kanadyjskich. Gdyby wziąć pod uwagę tę ostatnią cyfrę byłoby to ponad miliard euro.

Yankee Stadium Yankee Stadium AP/Bill Kostroun

Yankee Stadium

Stadion należący do najbardziej utytułowanej drużyny Ameryki (w USA powiedzieliby, że świata) - baseballistów New York Yankees - został wybudowany w 2009 r. Może pomieścić ponad 52 tys. widzów. Raz do roku odbywają się też tutaj mecze futbolu amerykańskiego drużyn uniwersyteckich (tzw. Prinstripe Bowl).

Stadion kosztował 1,5 mld dolarów w 2009 r. czyli 1,55 mld w dzisiejszych realiach, a to jest 1,13 mld euro.

Meadowland Stadium Meadowland Stadium REUTERS/LUCAS JACKSON

MetLife Stadium w New Jersey

Znany wcześniej pod nazwą New Meadowlands Stadium może pomieścić 82,5 tys. widzów. Został oddany do użytku w 2010 r. Grają tu dwie nowojorskie drużyny NFL (liga futbolu amerykańskiego) - New York Jets i New York Giants.

Koszt budowy - 1,6 mld dolarów czyli 1,17 mld euro

\

Stadion Narodowy Stadion Narodowy Fot. Robert Kowalewski Agencja Wyborcza.pl

Stadion Narodowy w Warszawie

Zostanie oddany do użytku w listopadzie. Ma pomieścić 58 tys. kibiców. Będzie główną areną Euro 2012 po polskiej stronie. Tu odbędzie się pięć meczów (w tym spotkanie na inaugurację turnieju i półfinał).

Wybudowanie stadionu ma kosztować według ostatnich szacunków 1,915 mld złotych czyli 446 mln euro.

Widać, że Polakom daleko do pierwszej dziesiątki.


Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.