Przed Euro 2012. Największe sensacje eliminacji mistrzostw Europy

We wtorek kończą się grupowe mecze eliminacji Euro 2012. Poznamy wtedy dwunastu finalistów, w listopadowych barażach o cztery ostatnie miejsca zagra osiem zespołów. Do końca o awans będą walczyli Francuzi i Portugalczycy, pierwszy raz w finałach mogą zagrać reprezentacje Bośni i Hercegowiny i Czarnogóry. Oto wcześniejsze niespodzianki eliminacji mistrzostw Starego Kontynentu.

Euro 84 bez mistrzów świata

Włosi, którzy w 1982 r. pokonali w finale mundialu Niemców, w eliminacjach ME wyprzedzili tylko słabiutki Cypr. Drużyna z Franco Baresim, Pietro Vierchowodem i Carlo Ancelottim z ośmiu meczów wygrała jeden (z Cyprem), ze Szwecją przegrała 0:3. Dwa lata później Włosi pojechali na mistrzostwa świata i opadli w 1/8 finału.

Euro 88 bez obrońców tytułu

Francuzi, którzy w 1984 r. zdobyli mistrzostwo Europy w eliminacjach kolejnego turnieju z ośmiu meczów wygrali jeden (z Islandią), strzelili tylko cztery gole. Nie pomógł im kończący karierę Michel Platini, ani młody Jean-Pierre Papin. Zajęli dopiero trzecie miejsce w grupie, na ME pojechał ZSRR i dotarł do finału, gdzie przegrał z Holandią.

Włosi nie jadą na Euro 92

Brązowi medaliści mundialu w 1990 r. w eliminacjach mistrzostw Europy w Szwecji zajęli drugie miejsce. Grupę wygrał Związek Radziecki, który z Włochami dwa razy zremisował. Największa niespodzianką eliminacji była jednak porażka trzeciej drużyny świata z Norwegią, która wtedy uchodziła za słabeusza - na wielkiej imprezie nie grała od 1938 r., mimo sensacyjnego zwycięstwa z Włochami w grupie zajęła trzecie miejsce.

Łotwa pierwszy raz gra na ME

W grupie eliminacji Euro 2004 pobiła Polskę i zremisowała ze Szwedami, w barażach pokonała Turcję. W pierwszym meczu Łotysze wygrali z brązowymi medalistami mundialu z 2002 1:0, w rewanżu przegrywali już 0:2, ale zdołali zremisować. Trener Łotyszy Aleksandar Starkavs był zachwycony postawą tureckiej publiczności. - Zgotowali nam owację - mówił zdumiony. - To się nie zdarza wszędzie. Na Euro 2004 Łotysze zajęli ostatnie miejsce w grupie, ale zremisowali z Niemcami.

Euro 2008 bez Anglików

Na mistrzostwach Europy zabrakło ich pierwszy raz od 1984 r. Eliminacje były dla nich fatalne, skompromitowali się remisując z Macedonią i Izraelem, przegrywając z Rosją i dwa razy z Chorwacją. Z tymi ostatnimi polegli w ostatnim meczu, rozgrywanym na Wembley 2:3. Prasa, która domagała się zwolnienia trenera Steve'a McClarena, niemal od pierwszego meczu eliminacji, doczekała się kilka dni po ich zakończeniu. Anglika zastąpił Włoch Fabio Capello.

Więcej o: