Eliminacje Euro 2016. Historyczny awans Albanii [ZAPIS RELACJI]

• niedziela, 11 października 2015
  • Dziękujemy za to, że wspólnie z nami śledziliście te kilka meczów eliminacyjnych. Do zobaczenia i przeczytania w trakcie meczów "polskiej" grupy.

• W grupach "F" i 'I" zakończyły się zmagania o awans na Euro 2016. Niewątpliwie największą sensacją jest awans reprezentacji Albanii, która jeszcze nigdy w swojej historii nie grała w żadnym dużym turnieju. Oprócz Albańczyków, awans z grupy I otrzymali Portugalczycy, którzy wygrali z Serbami 2:1. Kolejnym uczestnikiem Euro 2016 zostali także Rumunii, którzy pokonali Wyspy Owcze 3:0. Liderem grupy F została Irlandia Północna, która już wcześniej miała zapewniony awans.

• Koniec rywalizacji także w grupie I. Awans zapewniły sobie Portugalia oraz, rzutem na taśmę, Albania. Duńczycy zagrają w barażach.

1. Portugalia 21 pkt

2. Albania 14

3. Dania 12

4. Serbia 4

5. Armenia 2

Największą sensacją jest awans Albańczyków, którzy jeszcze nigdy w swojej historii nie awansowali do imprezy rangi mistrzowskiej. "Czerwono-Czarni" zapewnili sobie awans w pięknym stylu, wygrywając z Armenią na wyjeździe 3:0.

6. Grecja 6

Węgrzy nie zagrają barażach, gdyż lepszym zespołem z "trzecich miejsc" jest Ukraina.

• 87. min.

GOOL DLA FINLANDII. Ładna akcja dwóch zawodników Lecha Poznań. Autorem trafienia został obrońca gospodarzy Paulus Arajuuri, a asystą popisał się Kasper Hamalainen.

• 83. min.

Serbowie przegrywają, ale nie zanosi się na poprawę ich gry. Gospodarze grają w dziewiątkę. Sędzia pokazał dwie czerwone kartki, a boisko opuścili najbardziej doświadczeni gracze: Nemanja Matić i Aleksandar Kolarov.

• 83. min.

COŚ NIESAMOWITEGO. Grecy jeszcze przed chwilą przegrywali, a teraz w ciągu kilku minut zdobywają dwa gole. Dośrodkowanie w pole karne Węgrów, a tam najwyżej wyskoczył Kone, który zdobył gola głową.

• 77. min.

GOOOL! Armando Sadiku zdobywcą bramki. Napastnik gości zdołał strzelić gola, pomimo asysty trzech obrońców rywali. Albańczycy mogą już zacząć szukać noclegu we Francji.

• 65. min.

Gol dla Serbii w meczu z Portugalią. Autorem trafienia Zoran Tosić. Oglądamy to trafienie - wcale ładne. Zespołowa akcja, pięć szybkich podań, płaska wrzutka w pole karne i celny, techniczny strzał Tosicia. Serbia już szans na awans nie ma, ale trochę radości swoim kibicom może zafundować. I to czyni.

• 64. min.

Selekcjoner reprezentacji Węgier szuka sposobu na kolejne gole swoich podopiecznych, dlatego na boisku pojawił się snajper Legii Warszawa, Nemanja Nikolic.

• 65. min.

Naciskają Ormianie, zepchnęli Albanię w ich własne pole karne. Przed chwilą gospodarze mieli dwie niezłe okazje po rzutach wolnych, ale obie zmarnowali. W odpowiedzi kontrują Albańczycy, ale tez nieskutecznie.

• 61. min.

Mitroglou był sam na sam z Gaborem Kiraly, ale doświadczony bramkarz świetnie "sparował" piłkę. Nawet, gdyby grecki napastnik zdobył gola, to bramka nie mogłaby zostać uznana, gdyż był spalony.

• GOOOOOOL

57. min.

CÓŻ ZA ODPOWIEDŹ! GOOOOOOOL! Grecy wyrównują. Ładną zespołową akcje gospodarzy wykończył Panagiotis Tachtsidis.

• GOOOOOOL

54. min.

GOOOL! Dla Węgier! Krisztian Nemeth! Dośrodkowanie z rzutu rożnego - i w zamieszaniu podbramkowym, najlepiej ustawiony był Nemeth, który z bliska pakuje piłkę do siatki.

• 53. min.

Szansę na kontaktowego gola zmarnowali Ormianie. Niezłego dośrodkowania nie wykorzystał Karlen Mkrtchyan, którego strzał głową przeleciał odrobinę za wysoko.

• 48. min.

Groźna sytuacja pod bramką gości! Konstantinos Fortounis otrzymał fantastyczne prostopadłe podanie i znalazł się niemal w sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali. Niemal, bo fantastyczną interwencją popisał się Tamas Kadar. Obrońca Lecha Poznań wyrósł jak spod ziemi i wykonał perfekcyjny wślizg. Grecy dostali rzut rożny, ale kolejny raz bez zagrożenia.

• 47. min.

Tymczasem w Erewaniu znakomitą okazję na gola zmarnowali Albańczycy. Podwyższyć prowadzenie mógł Migjen Basha, ale przestrzelił z bliska. Trzeba jednak przyznać, że w polu bramkowym było spore zamieszanie.

Wracamy do gry!

• 45. min. + 1

Jesteśmy na półmetku. Wirtualna tabela grupy F wygląda w tym momencie tak:

3. Węgry 17

4. Finlandia 11

6. Grecja 6

Węgrzy, w tym momencie grają w barażach, gdyż lepszym zespołem z "trzecich miejsc" jest Ukraina.

Taki stan rzeczy utrzyma się jeśli Irlandia Północna utrzyma prowadzenie w meczu z Finlandią, a Rumunia ogra Wyspy Owcze. Natomiast w meczu Greków z Węgrami wciąż będzie utrzymywał się remisowy rezultat.

• 45. min.

Przerwa na obu boiskach grupy I. Po pierwszej połowie Portugalia prowadzi z Serbią 1:0, a Albania z Armenią 2:0.

• 43. min.

Zanosiło się na dobry kontratak Wegrów, ale Jose Holebas popełnił faul taktyczny. Sędzia słusznie pokazał żółty kartonik. W żółty kartkach również remis, ale 2-2.

• 40. min.

Gra się zaostrza. Nerwy puszczają głównie Ormianom. Gospodarze zgarnęli już dwie żółte kartki. Przed chwilą jeden z obrońców gospodarzy łokciem potraktował napastnika Albanii Sokola Cikalleshiego.

• 30. min.

Pół godziny gry za nami. Wirtualna tabela grupy F wygląda w tym momencie tak:

1. Irlandia Północna 23 pkt.

3. Węgry 17

6. Grecja 6

• 30. min.

Pół godziny gry za nami. Wirtualna tabela grupy I wygląda w tym momencie tak:

1. Portugalia 21 pkt.

3. Dania 12

Taki stan rzeczy utrzyma się jeśli Portugalia utrzyma prowadzenie w meczu z Serbią, a Albania ogra Armenię. Duńczycy, którzy w tym momencie zajmują drugie miejsce (12 punktów), nerwowo spoglądają na mecz w Erewaniu...

• GOOOOOOL

30. min.

GOOOL! Irlandia Północna obejmuje prowadzenie. Autorem trafienia jest obrońca, Craig Cathcart. Gol padł po rzucie rożnym. Piłka trafiłą pod nogi zawodnika Watford, który chyba próbował ponownie dośrodkować, ale futbolówka wylądowała w siatce. Bramkarz Finlandii może mieć wyrzuty sumienia.

• 30. min.

Rzut rożny dla gospodarzy, ale węgierski stoper ponownie wybił piłkę na corner. Tu już czwarty rzut rożny gospodarzy.

• GOOOOOOL

26. min.

GOOOOL! Tym razem wszystko zgodnie z przepisami. Bramkę wyrównującą zdobył piłkarz Lecha Poznań, Gergo Lovrencsics. Napastnik pokonał bramkarza rywali strzałem głową.

• 23. min.

Gol dla Grecji! Ale Petros Mantalo był na metrowym spalonym. Dlatego bramkarz Węgrów, Gabor Kiraly, rozpocznie grę od własnej bramki.

• 23. min.

A jednak! Miało być 0:2 i... jest! Albańczycy podwyższają prowadzenie. Z rzutu wolnego dośrodkowywał Gashi, a piłkę do własnej bramki wbił Hovhannisyan. Niewesoła sytuacja gospodarzy, a Albańczycy świętują.

• 20. min.

Irlandia Północna przeważa, ale wciąż brakuje konkretów. Liderzy Grupy F zagrozili już kilkakrotnie bramce gospodarzy, ale tylko jeden strzał był w "światło" bramki.

• 21. min.

Znakomita okazja dla Albańczyków! Cikalleshi przejął piłkę na połowie boiska, pomknął lewym skrzydłem, tuż przed polem karnym zszedł do środka, przymierzył, ale chyba zabrakło sił - uderzył w sam środek bramki, mimo że obrońcy zbytnio go nie atakowali. W każdym razie, mogło (albo i powinno) być już 0:2.

• 16. min.

Kwadrans gry za nami, a Węgrzy jeszcze nie zdołali zagrozić bramce gospodarzy. Posiadanie piłki również na korzyść Greków (62-38)

• 13. min.

Dla formalności - w tym momencie Albańczycy jadą na Euro 2016.

• GOOOOOOL

9. min.

Gol dla Albanii, niesamowita sytuacja! Najpierw z dystansu uderzał Roshi, dobijać próbował Basha, a ostatecznie niczyją piłkę wepchnął do siatki wślizgiem Gashi. Ależ radość, piłkarze gości wpadli sobie w ramiona. A trybuny ucichły, zamiast okrzyków wsparcia pojawiły się pojedyncze gwizdy.

• GOOOOOOL

6. min.

GOOL! Goście obejmują prowadzenie! Gola zdobył Constantin Budescu. Napastnik wbiegł w pole karne rywali, otrzymał świetne podanie w "tempo", i uderzył z pierwszej piłki. Golkiper gospodarzy był bezradny, gdyż futbolówka wpadła tuż obok słupka.

• GOOOOOOL

5. min.

GOOOL! Konstantinos Stafylidis zdobywcą bramki! Ładna zespołowa akcja gospodarzy. Po wymienieniu kilku podań z klepki, Stelios Kitsiou dośrodkował w pole karne, piłka ominęła całą defensywę Węgrów i trafiła wprost pod nogi Stafylidisa. Grecki obrońca nie miał żadnych problemów z umieszczeniem piłki w siatce.

• 5. min.

"Armenia gra już tylko o honor" - mówią komentatorzy stacji "Sport 1". Słowo "tylko" jest nieadekwatne, bo gospodarze to bardzo ambitna drużyna. Teoretycznie są dostarczycielem punktów, w całych eliminacjach uzbierali tylko dwa punkty. Ale w kwalifikacjach stracili tylko 11 goli, urwali punkty Danii oraz Serbii. Na pewno nie są łatwym przeciwnikiem, Albanii nic w Erewaniu nie przyjdzie łatwo.

• 1. min.

Ruszyli!

• Pierwszy gwizdek sędziego! Węgry walczą o awans, a Grecja o honor i o uniknięcie sensacji. Bo jak inaczeh opiszemy sytuacje w grupie F, jeśli Wyspy Owcze nie będą ostatnie w tabeli...

• Tak prezentuje się tabela grupy F...

... a tak grupy I (oba screeny za Wikipedią)

• Interesująco zapowiada się też rywalizacja w grupie I. Jeśli Albania wygra na trudnym terenie w Erewaniu, po raz pierwszy w swojej historii awansuje na wielką imprezę. Sportowo ciekawy będzie także mecz Serbii z Portugalią, choć nie ma on już większej stawki - Cristiano Ronaldo i koledzy już wcześniej zapewnili sobie grę na przyszłorocznych mistrzostwach Europy.

• Rywalizacja w grupie F zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ bezpośredni awans mogą wywalczyć aż trzy drużyny. Lider grupy, Irlandia Północna. jest już pewna awansu, o drugą lokatę powalczą Rumunii i Węgrzy.

Rumunia pojedzie na Euro, jeśli wygra na wyjeździe z Wyspami Owczymi. Nie jest to najtrudniejszy rywal, ale dwukrotnie pokonał Grecję, z którą Rumuni zdobyli "tylko" cztery punkty.

Węgry i tak mają spore szanse na awans z trzeciego miejsca jako drużyna z najlepszym bilansem. Ma aż 15 punktów w meczach z drużynami z pozycji 1-5. Miejsce może im zabrać jedynie Ukraina z grupy C, ale nie może przegrać z Hiszpanią