Niemcy zachwyceni gdańskim centrum pobytowym. Chcą sfinansować remont dzielnicowego boiska!

Piłkarze reprezentacji Niemiec, o czym informowaliśmy już kilka tygodni temu, podczas Euro 2012 chcą zamieszkać w Gdańsku. Niedawno przedstawiciele niemieckiej federacji byli w Oliwie, gdzie dokładnie oglądali boisko przy ul. Kościerskiej. - Jest szansa, że Niemcy będą tu trenować w trakcie Euro - mówi prezes KS Olivia Olaf Dramowicz.
Coraz więcej faktów wskazuje, że reprezentacja Niemiec podczas Euro 2012 zamieszka w Gdańsku. W tej sprawie w ostatnich miesiącach byli tu już m.in. selekcjoner reprezentacji Niemiec Joachim Loew oraz dyrektor kadry Olivier Bierhoff.

Piłkarze zajmą pięciogwiazdkowy Dwór Oliwski. Pierwsze informacje mówiły o tym, że będą trenować wyłącznie na stadionie MOSiR przy ul. Traugutta (dziś grają tam piłkarze Lechii). Wiąże się to jednak z codziennymi, uciążliwymi dojazdami na treningi przez zakorkowane centrum miasta. Niemcy wypatrzyli więc boisko w Oliwie, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworu Oliwskiego, na którym na co dzień grają młodzi piłkarze KS Olivia (na użyczonym przez miasto terenie).

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że delegacja Niemieckiego Związku Piłki Nożnej niedawno wizytowała boisko przy ul. Kościerskiej - filmowała je, robiła zdjęcia. Bardzo spodobała im się lokalizacja, ale aby piłkarze mogli tu trenować, obiekt - a zwłaszcza murawę - trzeba gruntownie wyremontować. - Niemcy zgłosili się z propozycją sfinansowania renowacji obiektu, tak aby przystosować go do wymogów trenera Loewa i jego piłkarzy. Decyzja ma zapaść na początku czerwca - mówi nasz informator z Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Trudno mówić o kosztach, bo nieznany jest jeszcze zakres prac: czy obejmą tylko murawę, czy także np. zaplecze sanitarne. - Tak czy owak byłaby to dla nas wielka sprawa - mówi prezes Dramowicz. - Przecież ten obiekt będzie nam służył także po wyjeździe Niemców.

- Rzeczywiście dotarły do nas plotki o zainteresowaniu Niemców remontem boiska przy Kościerskiej - przyznaje Emilia Salach-Pezowicz z biura prasowego gdańskiego magistratu. - Ale oficjalnego potwierdzenia jeszcze nie mamy. Jeżeli taka propozycja padnie, nie będziemy mieli nic przeciwko temu.

Nie wiadomo jednak, jak długo gdańszczanie cieszyliby się z nowoczesnego boiska. - Trzeba pamiętać, że teren ten w miejskich planach jest przeznaczony pod rozbudowę zoo - dodaje Salach-Pezowicz.

To byłby niezwykły powrót do źródeł, gdyż obiekt piłkarski w Oliwie powstał za sprawą niemieckiej młodzieży katolickiej na początku ubiegłego wieku. Przez długie lata służył mieszkańcom dzielnicy oraz lokalnym klubom sportowym. Pod koniec lat 80-tych boisko zlikwidowano. W 2005 roku stadion zrewitalizowano przy współudziale mieszkańców Oliwy. Obecnie obiekt ponownie służy mieszkańcom dzielnicy oraz jest bazą szkoleniową Klubu Sportowego Olivia.