Euro 2012. Snajperzy i sale sądowe na stadionach Ukrainy

W ramach przygotowań do Euro 2012 ukraińska milicja trenuje strzelając do prowizorycznych terrorystów, ćwiczy techniki okiełznania fanów-awanturników oraz nosi się z zamiarem rozmieszczenia kamer w miastach, które są gospodarzami imprezy. Ponadto na stadionach w mają się pojawić pomieszczenia, w których od razu będą sądzeni pseudokibice.
- Żeby przygotować siły specjalne "Bierkut" do mistrzostw Europy, zimą były organizowane specjalne szkolenia na snajperów. Funkcjonariusze "Bierkuta" strzelali do prowizorycznych terrorystów. Z grona bojowników wybierano najlepszych, którzy dalej uczestniczą w szkoleniach - donosi rzecznik prasowy lwowskiej milicji. - Ze snajperami cały czas pracują psycholodzy, bo są to osoby którzy odbierają życie przestępcom w zamian za życie niewinnych ludzi.

Kamery policyjne maja być rozmieszczone w centrach i najbardziej kryminalnych dzielnicach miast, także sklepach z bronią, bankach i przy wjazdach do miast. Liczba funkcjonariuszy w mundurach na stadionie nie będzie przewyższać dozwolonych przez UEFA norm, ponieważ ich obecność może prowokować kibiców. Większość stróży prawa będzie po cywilu. Co do miejsc szczególnego nadzoru, największa uwaga służb bezpieczeństwa będzie skupiona wokół stref z telebimami, gdzie na żywo będą transmitowane spotkania - wynika z informacji przekazanych mediom przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Sąd na stadionie

Ukraińska prasa donosi także, że najbardziej agresywni kibice, będą sądzeni od razu na stadionie. Niezbędny projekt był stworzony na potrzeby UEFA. - Na stadionach wydzielane są specjalne pomieszczenia, w których będą prowadzone rozprawy sądowe. W tym celu na meczu będzie obecny sędzia sądowy. Naruszyciel natychmiast będzie tam odprowadzony i na miejscu wymierzony mu zostanie wyrok. Już samo aresztowanie automatycznie przekreśli udział takiego kibica w następnych meczach - mówiła rzeczniczka ministerstwa Lija Ilczenko. Wyrok za drobne złamanie prawa zapadać będzie natychmiast, z kolei poważniejsze sprawy będą rozpatrywane dłużej, ale wg zaleceń UEFA mają być rozwiązane w ciągu doby.

Ukraińskie media zauważają również, że system sądzenia kibiców na stadionie w Polsce poszedł o krok dalej. W polskich salach sądowych, jedna z nich ma powstać w Poznaniu, postawione maja być plazmy, które ułatwią komunikację z sędziami, którzy nie będą musieli być obecni na meczach. Podobne procedury mają być stosowane tylko na czas Euro 2012.

Policja: sprzedaż biletów pożywką dla oszustów przed Euro 2012 ?