Euro 2012. Ultimatum dla Ukrainy. 30 dni na dokumenty, albo wniosek o odebranie turnieju

Euro 2012 na Ukrainie znów zagrożone - wynika z informacji na stronie oficjalnej Ukraińskiej Federacji Piłki Nożnej. FFU potwierdza, że otrzymała od FIFA i UEFA 30-dniowe ultimatum. W liście nadesłanym do federacji 2 marca generalni sekretarze Jerome Valcke oraz Gianni Infantino dają Ukrainie ?30 dni na dopełnienie zbioru dokumentów?. W przeciwnym razie zostanie stworzony wniosek o odebraniu Euro 2012 naszym wschodnim sąsiadom.
W liście czytamy również, że by nie dopuścić do utraty Euro 2012 Ukraińcy powinni "zlikwidować wszystkie organizacyjno-prawne nieporozumienia z udziałem niektórych członków FFU".

Przypomnijmy: 20 spośród 30 członków FFU (Federacja Piłki Nożnej Ukrainy) nie przesłało jeszcze Aleksandrowi Bandurko, który pełni rolę dyrektora wykonawczego federacji, odpowiednich dokumentów. Generalnie mają w nich zapewnić, że dojdzie do żadnych działań, które będą prowadziły do wyboru nowego zarządu FFU.

FIFA i UEFA od dawna ostrzega Ukrainę, że nie dopuszcza żadnych zmian w Komitecie Wykonawczym federacji, ani u jej steru.

Aleksander Bandurko prowadzi w tej sprawie ożywioną korespondencję z europejskimi przedstawicielami. 22 lutego napisał do sekretarzy generalnych FIFA i UEFA, w którym przedstawił sytuację w związku. Opisywany przez nas teraz list z 2 marca był odpowiedzią. Kilka dni później do mediów na Ukrainie wyciekła informacja o groźbach i realnych konsekwencjach. Federacja Ukraińska przyznała się po tym do listu i opublikowała korespondencję.

"Pragnę poinformować, że na 22 lutego sytuacja odnośnie wymagań FIFA o przekazania niezbędnych gwarancji przez członków FFU praktycznie nie uległa zmianie. (...) Zaledwie 18 z 38 członków zatwierdziło decyzję na zebraniach organów kolegialnych" - widnieje w liście Bandurki.

Odpowiedź generalnych sekretarzy FIFA i UEFA - Jerome Valcke i Gianni Infantino: "W związku z tym FIFA oraz UEFA daje Państwu 30 dni na skompletowanie dokumentów, w formie zgodnej z wcześniejszymi wymogami. Tylko to pozwoli nam to zakończyć sprawę".

Piątka arbitrów w każdym meczu ?