El. Euro 2012. Historyczny sukces Czarnogóry

1 : 0
Informacje
Euro 2012 - eliminacje - Grupa G
Piątek 03.09.2010 godzina 19:30
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
Wynik
Czarnogóra
1
0
1
Walia
0
0
0
Składy i szczegóły
Czarnogóra
Bramki:
M. Vucinic (30.)
Kartki:
S. Pavicevic , Džudović, Peković - żółte.
Skład:
M. Bozovic - S. Pavicevic, M. Basa, M. Jovanovic, M. Dzudovic - B. Boskovic (73. Božović), E. Zverotic, M. Pekovic, S. Vukcevic (87. Bećiraj ) - M. Vucinic, R. Dalovic (83. Novaković)
Walia
Bramki:
-
Kartki:
Morison, Ricketts, Bale - żółte.
Skład:
W. Hennessey - S. Ricketts, J. Collins (75. Morgan), A. Williams, C. Gunter - D. Vaughan, J. Ledley, C. Bellamy, D. Edwards (68. Earnshaw), G. Bale, - S. Morison (78. Church)
Reprezentacja Czarnogóry pokonała w swoim pierwszym w historii meczu eliminacji Mistrzostw Europy Walię 1:0 i wraz z Anglią jest na czele grupy G. Dla reprezentacji, która oficjalnie istnieje dopiero od stycznia 2007 roku jest to największy sukces odniesiony w międzynarodowych rozgrywkach.
Pierwszy mecz, pierwszy gol, pierwsze zwycięstwo - tak w skrócie można by opisać piłkarski wieczór w Podgoricy. Reprezentanci Czarnogóry pokonali Walię 1:0 po bramce Mirko Vucinicia w 30. minucie spotkania, gdy napastnik Romy strzałem w krótki róg pokonał Wayne'a Hennesseya.

W drugiej połowie bliski podwyższenia prowadzenia był Radomir Djalovic, ale jego uderzenie w ostatniej chwili zablokował Ashley Williams. W odpowiedzi, cztery minuty przed ostatnim gwizdkiem sędziego, w poprzeczkę trafił strzelający głową Simon Church.

Czarnogórcy mają teraz tyle samo punktów co lider grupy - Anglia. W grupie G rywalizują jeszcze Bułgaria i Szwajcaria.

Krótka historia kadry Czarnogóry

Reprezentacja ta została oficjalnie powołana do życia 26 stycznia 2007 roku, od kiedy to jest pełnoprawnym członkiem UEFA. Wcześniej piłkarze z tego najmłodszego europejskiego państwa grali we wspólnej kadrze Serbii i Czarnogóry.

Vucinić grający na co dzień we włoskiej AS Roma był także autorem pierwszej bramki zdobytej przez jego reprezentację w międzynarodowych rozgrywkach. Miało to miejsce w inauguracyjnym towarzyskim spotkaniu z Węgrami, przegranym 1:2.

Czarnogóra walczyła już w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2010, jednak w starciu z Włochami, Irlandią, Bułgarią, Cyprem i Gruzją zdobyła dziewięć punktów i zajęła przedostatnie miejsce w grupie.

Wszystko o Euro 2012 - znajdziesz na Sport.pl »