Na PGE Arena montują elementy dachu [zdjęcia]

W Letnicy zamontowano pierwszy poziomy element konstrukcji stalowej dachu
Głównym elementem konstrukcji są 82 dźwigary rozmieszczone równomiernie wokół stadionu. To one utrzymywać będą całą konstrukcję dachu. Jeden dźwigar waży 66 ton. Do Gdańska docierają one z południa Polski oraz ze Słowacji i Węgier. Trafiają w kilku częściach, a ich transport trwa około 2-3 dni i prowadzony jest wyłącznie nocą. Na plac budowy każdy dźwigar transportują trzy samochody przystosowane do przewozu tak wielkich elementów.

Dostarczone na plac budowy elementy scalane są w dwie części - pionową (która montowana jest wzdłuż ścian stadionu) i poziomą (montowana nad trybunami). Ich ostateczny montaż odbywa się przy pomocy dźwigów o nośności 450 i 500 ton.

Na razie montowane były tylko części pionowe. W czwartek pojawiła się pierwsza część pozioma.

Operacja rozpoczęła się w wieczorem. - Przedtem musieliśmy postawić na trybunach specjalne wieże podporowe, które do czasu połączenia części pionowej i poziomej, będą nowy element podtrzymywać. Ta operacja jest zdecydowanie trudniejsza, niż w przypadku części pionowych, gdyż element poziomy jest dłuższy o 20 metrów od elementu pionowego i trzeba go zdecydowanie wyżej podnieść - mówił Michał Kruszyński, rzecznik prasowy Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012.

Konstrukcja stalowa ma być ukończona w lipcu. Na dźwigarach zostaną zainstalowane płyty poliwęglanowe o różnych odcieniach bursztynu.

Budowę stadionu rozpoczęto w grudniu 2008 r., obiekt ma być gotowy w styczniu 2011 r. Inwestycja ma kosztować 630 mln zł. Trybuny pomieszczą 44 tys. kibiców.

Polecamy - Wyrzucą PGE z nazwy PGE Arena Gdańsk?