Sport.pl

Juszczenko: Program finansujący EURO 2012 jest zagrożony

Prezydent Wiktor Juszczenko oskarżył rząd Ukrainy o złamanie obietnic dotyczących finansowania EURO 2012, poddających w wątpliwość przebieg przygotować, skrytykowanych ostatnio przez UEFA.
Według Juszczenki rząd przekazał dotąd zaledwie 5 procent z 945 milionów dolarów które miały zasilić fundusz organizacji Euro 2012 w tym roku. - Program finansujący Mistrzostwa jest zagrożony - ogłosił prezydent. - Razem z szefem banku centralnego i ministrem finansów musimy zastanowić się nad sposobem znalezienia potrzebnych środków - dodał.

Juszczenko wezwał przy tym wymienione wyżej instytucje do przedstawienia w ciągu tygodnia szczegółowego planu przekazywania środków na finansowanie budowy stadionów i pozostałych inwestycji.

Krytyka Juszczenki jest odpowiedzią na deklaracje premier Ukrainy Julii Timoszenko. Polityczna rywalka prezydenta stwierdziła, że mimo światowego kryzysu gospodarczego przygotowania do Mistrzostw przebiegają bez zakłóceń. Poparła przy tym wcześniejsze ustalenia, zakładające organizacje imprezy w czterech miastach polskich oraz czterech ukraińskich.

W maju wizytujący Ukrainę Michael Platini zwrócił uwagę na duże problemy z infrastrukturą i możliwościami zakwaterowania kibiców podczas Euro 2012. Na początku lipca szef UEFA powtórzył swoje zastrzeżenia w rozmowie z francuskim dziennikiem L'Equipe. Mówił wówczas także o możliwości przekazania organizacji Euro Niemcom, jeżeli Ukraina nie nadrobi zaległości.

Platini: jeśli Ukraina nie zdąży, stadionów poszukamy gdzie indziej »