Euro 2012: Nie zdążymy z "centrami" dla zespołów

Według wymogów UEFA centra pobytowe dla drużyn na Euro 2012 mają być gotowe już za rok, ale raczej nie będą. - Będziemy prosić o przesunięcie terminu - zapowiada Adam Olkowicz, wiceprezes PZPN.
Aż 44 polskich miejscowości chciałoby gościć 16 finalistów mistrzostw Europy, ale na razie żaden ośrodek nie spełnia wymogów UEFA.

Reprezentacje muszą mieć do dyspozycji co najmniej czterogwiazdkowy hotel na 60 pokoi, pełnowymiarowe boisko piłkarskie z trybuną na tysiąc widzów i trzy kolejne płyty treningowe. Centra mają być położone nie dalej niż godzinę drogi od lotniska.

UEFA wymaga, aby ośrodki były gotowe w drugim półroczu 2010 roku.

- Poinformujemy UEFA, że nie zdążymy z przygotowaniem centrów na połowę przyszłego roku. Poza tym uważamy, że nie ma potrzeby, aby już na dwa lata przed Euro były gotowe. Będziemy przekonywać naszych partnerów z UEFA, aby przesunęli ten termin na nieco późniejszy - mówił we wtorek we Wrocławiu Adam Olkowicz, wiceprezes PZPN. I dla uspokojenia dodał: - Mimo wszystko jestem dobrej myśli i uważam, że wielkiego zagrożenia dla organizacji Euro nie ma.

PZPN zarekomenduje UEFA około 30 ośrodków. Właśnie one znajdą się w specjalnym folderze, który zostanie wysłany do wszystkich europejskich federacji. W listopadzie lub grudniu 2011 roku przedstawiciele poszczególnych reprezentacji wybiorą sobie ośrodki, w których ich drużyna zamieszka podczas Euro.

Wiceprezes Olkowicz poinformował też oficjalnie, że pod koniec lipca prezydent UEFA Michael Platini po raz pierwszy odwiedzi Poznań, Gdańsk i Wrocław - czyli te miasta, które poza Warszawą zorganizują Euro 2012 w Polsce. W Warszawie Platini był w kwietniu tego roku i oglądał budowę Stadionu Narodowego.