Euro 2012: Sześć polskich miast i tylko dwa ukraińskie?

Według agencji Reuters, która cytuje osoby będące blisko Komitetu Wykonawczego UEFA, tylko dwa miasta ukraińskie mogą w środę otrzymać nominację do organizacji Euro 2012. Ogłoszenie decyzji przez UEFA na żywo w środę od godz. 10 na portalach Sport.pl i Zczuba.pl.
UEFA obraduje w Bukareszcie  »

Według agencji pewne miejsce mają Kijów i Donieck, przyznanie prawa do organizacji innym miastom naszych sąsiadów może się opóźnić. Otwierałoby to szansę dla rezerwowych miast z Polski. Reuters podaje, że pewne organizacji turnieju po polskiej stronie mogą już być Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk.

- Nie ma wątpliwości, że Ukraina ciągle boryka się z wielkimi problemami i istnieje znaczące przyzwolenie wewnątrz Komitetu na to, że te problemy mogą zostać rozwiązane gdziekolwiek przed rozpoczęciem turnieju, do którego pozostały już tylko trzy lata - powiedziało źródło cytowane przez agencję.

Wątpliwości dotyczące wyboru gospodarzy Euro są znaczące, a głosy wewnątrz Komitetu bardzo podzielone, bo chcące pozostać anonimowym inne źródło dodaje - UEFA jest niechętna wchodzeniu na polityczne pole minowe, jakim byłby wybór sześciu polskich miast i tylko dwóch z Ukrainy, kiedy osiem miejsc powinno być rozdysponowane dokładnie pomiędzy dwoma krajami.

Ukraina jest w o wiele gorszej sytuacji gospodarczej od Polski. O ile stadiony powstają, to gorzej jest z infrastrukturą - drogami, zapleczem hotelarskim, komunikacją miejską. Niepokoje budzą kandydatury Dniepropietrowska, Lwowa, Charkowa i Odessy.

Prezydent UEFA Michel Platini wielokrotnie ostrzegał, że podział miast nie musi przebiegać według wcześniej ustalonego porządku, bo istnieje ryzyko, że część z nich po prostu nie będzie do czasu mistrzostw przygotowana.

W zeszłym tygodniu w Nyonie obradował Komitet Sterujący UEFA. Przyglądał się on przygotowaniom Polski i Ukrainy do mistrzostw. W środę ogłoszona zostanie lista miast, które będą pełnić rolę gospodarzy Euro 2012, decyzję podejmie Komitet Wykonawczy UEFA, który od wtorku obraduje w Bukareszcie.

Warszawa, Wrocław, Poznań i Gdańsk mają zagwarantowaną organizację Euro 2012?
Lato: O decyzji dowiem się przed dziennikarzami - czytaj tutaj >