Komisja zastąpi kuratora. Pierwsze posiedzenie w piątek

Najpóźniej we wtorek ma zacząć pracę Niezależna Komisja Wyborcza, która przejmie zadania kuratora Roberta Zawłockiego. - Chcę podziękować kibicom, którzy są z nami, mam nadzieję, że przy ich wsparciu i pomocy uda nam się oczyścić polską piłkę - powiedział minister sportu Mirosław Drzewiecki.
Dariusz Wołowski na blogu: Kto przegrał? Pytanie idioty

W skład NKW weszli prof. Michał Kleiber (PZPN), Adam Giersz (Ministerstwo Sportu), Jerome Champagne (FIFA) oraz Richard Taylor (UEFA).

Kleiber to doradca społeczny prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów z nauką. Giersz jest szefem gabinetu politycznego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego. Jerome Champagne to dyrektor do spraw międzynarodowych FIFA, a Richard Taylor jest sekretarzem generalnym UEFA.

Gdy tylko komisja zacznie pracę kurator z PZPN zostanie wycofany.

Pierwsze posiedzenie kimosji planowane jest na piątek w Zurychu.

FIFA i UEFA zgodziły się na przejście przez Komisję zadań kuratora i nadzór nad uzdrowieniem sytuacji w polskiej piłce. Komisja ma się zając wyeliminowaniem wykrytych przez kontrolę ministerstwa nieprawidłowości, które spowodowały wprowadzenie do związku Zawłockiego.

FIFA i UEFA o stanie polskiej piłki będą dyskutowały na posiedzeniach komitetów wykonawczych, które odbędą się 23-24 października.

Drzewiecki: Minister Sportu nie wycofa kuratora


Prof. Kleiber jest optymistą. "Udało nam się osiągnąć pewien kompromis, który w istocie rzeczy doprowadzi do zmian, o których mówił minister i które były powodem wprowadzenia kuratora. Z drugiej strony umożliwi nam normalne funkcjonowanie w naszej piłce, rozgrywanie meczów zarówno reprezentacji, jak i klubom i także zdejmie zagrożenie związane z Euro 2012, które - mogę to dzisiaj powiedzieć - w tle też było wyraźnie widać" - powiedział Michał Kleiber w TVP Info.

Przed tygodniem na wniosek ministra sportu Trybunał Arbitrażowy przy PKOl podjął decyzję o ustanowieniu Roberta Zawłockiego kuratorem PZPN. Wniosek był oparty na wynikach kontroli przeprowadzonej przez ministerstwo w sierpniu i wrześniu. Zawieszenie statutowych władz PZPN wywołało ostrą reakcję władz światowego i europejskiego futbolu, które postawiły Polsce ultimatum - brak uchylenia decyzji o wprowadzeniu kuratora, miałby skutkować odwołaniem najbliższych meczów reprezentacji Polski w eliminacjach MŚ, a nawet odebraniem prawa organizacji, wspólnie z Ukrainą, mistrzostw Europy w 2012 roku.

Termin ultimatum minął w poniedziałek w południe, ale FIFA odstąpiła na razie od wymierzenia sankcji.

FIFA cofa ultimatum, kurator wychodzi z PZPN. "Wielka porażka rządu"

Jak oceniasz porozumienie polskiego rządu z FIFA?