Euro 1996 - Niemcy po raz trzeci

Futbol wraca do domu - mistrzostwa Europy zostały w 1996 r. rozegrane w Anglii - tam, gdzie narodziła się współczesna piłka nożna. Tytuł też wrócił do domu - do Niemiec, które po raz trzeci okazały się najlepsza na Starym Kontynencie.
W finałach po raz pierwszy znalazło się 16 drużyn, podzielonych na cztery grupy. Wprowadzono ćwierćfinały i zasadę złotej bramki w dogrywce. O podziale medali decydowały jednak przede wszystkim rzuty karne.

Na siedem meczów w fazie pucharowej ponad połowa zakończyła się strzelaniem karnych. Po raz drugi z kolei w ten sposób z turniejem pożegnali się Holendrzy. Swoiste deja vu przeżyli Anglicy, którzy sześć lat wcześniej w karnych przegrali z Niemcami półfinał mistrzostw świata. Teraz obie drużyny znów spotkały się w tej samej fazie turnieju i znów lepsi w strzelaniu jedenastek byli Niemcy.

Bohaterem finału został rezerwowy w niemieckiej ekipie - Oliver Bierhoff. Wszedł na boisko w 70. minucie, gdy jego zespół przegrywał 0:1. Już w cztery minuty później wyrównał, a w pięć minut po rozpoczęciu dogrywki przeszedł do historii jako pierwszy strzelec "złotego gola" w finale wielkiego piłkarskiego turnieju.

TURNIEJ FINAŁOWY W ANGLII

GRUPA A

ANGLIA - SZWAJCARIA 1:1 (1:0): Shearer (23.) - Turkyilmaz (84., karny)

HOLANDIA - SZKOCJA 0:0

SZWAJCARIA - HOLANDIA 0:2 (0:0): Cruyff (66.), Bergkamp (79.)

SZKOCJA - ANGLIA 0:2 (0:0): Shearer (53.), Gascoigne (79.)

SZKOCJA - SZWAJCARIA 1:0 (1:0): McCoist (36.)

ANGLIA - HOLANDIA 4:1 (1:0): Shearer (23., karny), Sheringham (51., 62.), Shearer (57.) - Kluivert (78.)

1.Anglia377:2
2.Holandia343:4
3.Szkocja341:2
4.Szwajcaria311:4
GRUPA B

HISZPANIA - BUŁGARIA 1:1 (0:0): Alfonso (74.) - Stoiczkow (65., karny)

RUMUNIA - FRANCJA 0:1 (0:1): Dugarry (25.)

BUŁGARIA - RUMUNIA 1:0 (1:0): Stoiczkow (3.)

FRANCJA - HISZPANIA 1:1 (0:0): Djorkaeff (49.) - Caminero (86.)

FRANCJA - BUŁGARIA 3:1 (1:0): Blanc (20.), Penew (63., samob.), Loko (90.) - Stoiczkow (69.)

RUMUNIA - HISZPANIA 1:2 (1:1): Raducioiu (29.) - Manjarin (11.), Amor (84.)

1.Francja375:2
2.Hiszpania354:3
3.Bułgaria343:4
4.Rumunia301:4
GRUPA C

NIEMCY - CZECHY 2:0 (2:0): Ziege (26.), Moeller (32.)

WŁOCHY - ROSJA 2:1 (1:1): Casiraghi (5., 52.) - Cymbalar (21.)

CZECHY - WŁOCHY 2:1 (2:1): Nedved (4.), Bejbl (35.) - Chiesa (18.)

ROSJA - NIEMCY 0:3 (0:0): Sammer (56.), Klinsmann (77., 90.)

ROSJA - CZECHY 3:3 (1:2): Mostowoj (19.), Tetradze (54.), Biescziastnych (85.) - Suchoparek (6.), Kuka (19.), Smicer (89.)

WŁOCHY - NIEMCY 0:0

1.Niemcy375:0
2.Czechy345:6
3.Włochy343:3
4.Rosja314:8
GRUPA D

DANIA - PORTUGALIA 1:1 (1:0): B.Laudrup (22.) - Sa Pinto (53.)

TURCJA - CHORWACJA 0:1 (0:0): Vlaović (86.)

PORTUGALIA - TURCJA 1:0 (0:0): Couto (66.)

DANIA - CHORWACJA 0:3 (0:0): Suker (53. karny, 88.), Boban (81.)

CHORWACJA - PORTUGALIA 0:3 (0:2): Figo (4.), Joao Pinto (33.), Domingos (83.)

DANIA - TURCJA 3:0 (0:0): B. Laudrup (50., 84.), Nielsen (70.)

FRANCJA - HOLANDIA 0:0 po dogr. karny 5:4

NIEMCY - CHORWACJA 2:1 (1:0): Klinsmann (21., karny), Sammer (58.) - Suker (51.)

PORTUGALIA - CZECHY 0:1 (0:0): Poborsky (53.)

PÓŁFINAŁY:

FRANCJA - CZECHY 0:0 po dogr., karne 5:6

ANGLIA - NIEMCY 1:1 (1:1, 1:1): Shearer (3.) - Kuntz (16.); karne 5:6

FINAŁ

NIEMCY CZECHY 2:1 (0:0, 1:1): Bierhoff (73., 95.) - Berger (59., karny)

Najwięcej bramek w całych rozgrywkach (łącznie z eliminacjami): Suker (Chorwacja) 15 goli

Najwięcej bramek w turnieju finałowym: Shearer (Anglia) 5 goli